Asiye BAHAR
Asiye BAHAR
abahar@vahsibati.net
Hamileliğin 12. Haftası (Gebeliğin 12. Haftası)
 • 0
 • 144
 • 23 Haziran 2017 Cuma
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Hamileliğin 12. Haftası (Gebeliğin 12. Haftası) Bebeğinizin rahminizin içinde gelişmesi ve boyutlarının artması nedeniyle karın bölgenizde, göbek kısmınızda gözle görülecek şekilde bir toplanma ve büyüme meydana gelmeye başlar. Hekiminiz bu dönemde sizin için uygun beslenme programı çıkartacaktır ve buna uymanız sizin ve bebeğiniz için önemlidir. Bu durumda normal şartlar altında ağırlığınızdaki artış 1,5 kg kadar olmalıdır.

İlk zamanlarda yoğun olarak hissedilen enerji kaybı, halsizlik çabuk yorulma ve fazla idrara çıkma durumları bu dönemde gerileme gösterebilir. Fakat yumurtalıkların bulunduğu kasık kısmında sancılar yaşayabilirsiniz. Ayrıca göğüslerinizin uçlarında renk koyulaşması dikkatinizi çekebilir.

Mide hassasiyetiniz azalmış dahi olsa koklama hissiyatınız hala çok hassas olacak ve her kokudan rahatsız olabileceksiniz. Mide ile ilgili yaşanan sıkıntılar bayandan bayana değişiklik göstermektedir. Kalbinizin ritmi ve nefes alma hızı bu aylarda biraz daha fazladır.

Bu dönemde gözleriniz de hassasiyet gösterebilir ve nemini kaybetmesi sonucu batma gibi şikâyetler meydana gelebilir. Göğüs uçlarınızın rengi gün geçtikçe daha da koyuya gider ve genişliği de artış gösterir. Bu dönemde yavrunuzun tepkileri ve sinirsel aktivitelerinde ilerleme gözlenir. Elleri ile tepkiler verebilir, hareket ettirebilir. Bu dönemde bütün fiziksel vücut kısımları oluşmuş ve görünümünü kazanmayı tamamlamıştır. Ayrıca bu aylarda bebeğinizin genital organı olması gereken yapısına kavuşacaktır.

Yavrunuzun bu dönemdeki boyutu küçük bir meyve ya da limon kadardır denebilir (yaklaşık 6 cm). Hamileliğiniz dışarıdan bakıldığında tam olmasa da belli olabilir ve kilolarınızda artış olduğunu fark etmeye başlarsınız. Bu dönem artık hamilelik için uygun giysileri almak için en uygun dönemdir.

 

Bir önceki yazımız olan Hamileliğin 11. Haftası (Gebeliğin 11. Haftası) başlıklı makalemizde hamileligin 11 haftası bebegin gelişimi, hamileliğin 11 haftası kanama ve hamileliğin 11. haftası hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM