Asiye BAHAR
Asiye BAHAR
abahar@vahsibati.net
Hamileliğin 2. Haftası (Gebeliğin 2. Haftası)
 • 0
 • 164
 • 23 Haziran 2017 Cuma
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Hamileliğin 2. Haftası (Gebeliğin 2. Haftası) Hamileliğin 2. haftasında gebelik testi yapılması neredeyse zorunludur. Bu zamana kadar regl dönemlerinin periyotlarında bir sıkıntı yaşamamış olabilirsiniz, ama buna rağmen regliniz gecikip, düzensizleştiyse hamile olduğunuza dair şüpheler taşımaya başladıysanız mutlaka hamile olup olmadığınızı anlamak için doktora gidip idrar testi yaptırmalısınız. Tabi idrar testini doktora gitmeden de kolaylıkla reçetesiz bir şekilde eczaneden temin edebiliyorsunuz.

Gebelik testinin özelliği HCG hormonunun yani insan koryonik gonadotropininin varlığını saptamasıdır. Bu hormonun özelliği aslında hamilelik zamanında üretilmeye başlamasıdır. Döllenme gerçekleşmiş ve üzerinden on gün kadar bir süre geçmiş ise o zaman hormon kanda da görülmeye başlanmıştır. Yapacağınız gebelik testinin sonucu pozitif çıkarsa, daha kesin bir sonuç için mutlaka jinekologunuza gidip kan testi yaptırmalısınız. Bazı durumlarda gebelik testleri yanlış tespitlerde bulunabilmektedirler.

Gebelik esnasında vücudunuzdaki hormon seviyesi oranı tespit edilerek gebelik süresinin başlangıcı bulunabilmektedir. Kadınların bazılarında regl akıntılarından farklı, ufak boyutlu lekelenmeler olabilmektedir bunun nedeni yumurtanın rahim içinde ki implantasyonunun oluşturduğu baskıdır. Hamileliğin başlangıç safhasında hamile kadınların kabızlık ve şişkinlik, hazımsızlık gibi şikâyetleri olabilmektedir.

Hamileliğin başka bir belirtisi de bu dönemde vücut ısının artmasıdır. Çocuk oluşumu; Olgunlaşmış kadın yumurtalığının içine doğru ilerleyen sperm, yumurta ile karışır ise döllenme meydana gelmektedir. İlk etapta bir çocuktan bahsedilemez çünkü yumurtalık 0,1 mm büyüklüğündedir sperm ise ondan daha da küçüktür.

 

Bir önceki yazımız olan Hamileliğin 1. Haftası (Gebeliğin 1. Haftası) başlıklı makalemizde hamileliğin 1 hafta geriden gelmesi, hamileliğin 1 hafta önde gitmesi ve hamileliğin 1. haftası hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM