Asiye BAHAR
Asiye BAHAR
abahar@vahsibati.net
Hamileliğin 20. Haftası (Gebeliğin 20. Haftası)
 • 0
 • 246
 • 23 Haziran 2017 Cuma
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Hamileliğin 20. Haftası (Gebeliğin 20. Haftası) Hamileliğinizin 20. haftasında östrojen ve progesteron vücudunuzda dolaşmaya başlar. Bu doğum zamanı geldiğinde leğen kemiğinizin yumuşamasına yardımcı olur. Artık karnınız hassaslaşmaya başlayabilir, bu hassaslık basınçtan dolayı oluşur. Bazı bayanlarda burun kanaması da gerçekleşebilir ancak telaş edilecek bir durum yoktur. Tamamen hormonlarınızın mukozalarınıza yaptığı etkiden kaynaklıdır.

20. haftanızda rahminiz genişlediği için akciğerlerinizi yukarıya doğru itecektir. Henüz kilo almış da sayılmazsınız çünkü hala rahatsızlık verici derecede bir kilonuz yoktur. Üstelik yenilenmiş de sayılabilirsiniz; çünkü sağlıklı bir cilde ve pırıl pırıl saçlara sahipsinizdir. Mutsuz olmak içinse hiç bir sebebiniz yoktur. Çünkü bebeğinizin arada sırada attığı ufak tekmeleri ve ellerinin hareketlerini hissetmeye başlarsınız.

20. haftanın kötü sayılabilecek tek yönü şudur ki; bacaklarınız ve ayaklarınızda şişlikler görüp hissedeceksiniz. Ama bunu da iyi dinlenerek uykunuzu alarak aşabilirsiniz. Çocuğun gelişimi: Artık 20. haftanızda hamilelik maceranız yarı yarıya tamamlanmış olur.

Bebeğinizin saçları yavaş yavaş çıkmaya başlar, adına lanugo dediğimiz ufak küçük tüyler bebeğin vücudunu sarar, karaciğeri, midesi, bağırsağı oluşmuş durumdadır. Sizin bağırsaklarınızdan ve damarlarınızdan gelebilecek sesleri duymaya başlar; daha da tatlısı dışarıdan gelen güçlü sesleri de bu haftada duymaya başlar.

Bebeğin boyutu: 20. haftada bebeğinizin boyu 22 cm’dir. Yaklaşık olarak 190 g. Ne yapmanız gerekiyor: Artık yapmanız gereken şey; sizi duymaya başlayan bebeğinizi hangi isimle çağıracağınızın kararını vermek. Eğer hangi cinsiyette olacağını öğrendiyseniz.

Hamileliğin 20. Haftası (Gebeliğin 20. Haftası)

 

Bir önceki yazımız olan Hamileliğin 19. Haftası (Gebeliğin 19. Haftası) başlıklı makalemizde hamileliğin 19 haftasında anne adayı nelere dikkat etmeli, hamileliğin 19 haftasında bebeğin durumu ve hamileliğin 19 haftasında bebeğin gelişimi nasıldır hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM