Asiye BAHAR
Asiye BAHAR
abahar@vahsibati.net
Hamileliğin 22. Haftası (Gebeliğin 22. Haftası)
 • 0
 • 90
 • 23 Haziran 2017 Cuma
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Hamileliğin 22. Haftası (Gebeliğin 22. Haftası) Hamileliğin yirmi ikinci haftasında özellikle kansızlık riskine dikkat etmelisiniz. Özellikle hamilelikte demir oranınıza dikkat etmelisiniz. Demir oranınız düştüğünde kan oranınız da düşüş gösterebilir. Anemi anneye erken doğum riski yaşatabilmektedir. Doğumda bebek anemi yüzünden daha düşük bir ağırlıkta olabilmektedir. Anemiye yakalanıp yakalanmadığınızdan emin olmak istiyor iseniz doktorunuz size hematokrit oranınızı ölçmek için kan testi yaptırabilir.

Doktorunuz uygun görür ise tabletler halinde size demir aldırabilir. Siz de demir oranı yüksek gıdalardan beslenmelisiniz. Bu gıdalar balık, baklagiller gibi demir oranı yüksek besinlerdir. Ancak bu gıdalar ile birlikte çay içmeyin. Çünkü çay demir emilimini engellemektedir. Ama bu gıdalar ile C vitamini içtiğinizde kan emiliminiz daha da artar. Hamileliğin 22. haftasında saçlar gür ve parlak olur ancak yüzünüzde ve vücudunuzda istenmeyen tüyler artış gösterir.

Yirmi ikinci haftada bebeğinizin kaş ve kirpikleriyle beraber parmak izleri de oluşur. İç kulaktaki kemikleri sertleşir. Bebeğiniz artık neredeyse tamamen gelişmiştir. Dışarıdan gelen şiddetli sesler bebeğinizin uyanmasına dahi neden olabilir. Bu yüzden bu duruma dikkat etmelisiniz.

Bebeğinizin yanında kısık sesle konuşmaya ve müzik dinletebilirsiniz. Bebeğiniz evdeki kavgalardan olumsuz etkilenir. Bebeğinizin tekmelerini sık sık hissedebilirsiniz ve bebeğinizin hareketlerini elinizi göbeğinize koyduğunuzda anlayabilirsiniz. Bebeğiniz bu dönemde kendi etrafında dönebilmektedir.

Bebeğinizin boyutu bu dönemde 25,6 cm yani küçük kabak boyutundadır, 300gramdır. Anemiyi önlemeniz için bu dönemde demir içeren gıdalar yemelisiniz. Kan testi uygulayabilirsiniz.

Hamileliğin 22. Haftası (Gebeliğin 22. Haftası)

Bir önceki yazımız olan Hamileliğin 21. Haftası (Gebeliğin 21. Haftası) başlıklı makalemizde hamileligin 21 haftasi, hamileliğin 21 haftası beslenme ve hamileliğin 21 haftasında mide bulantısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2018-07-13 18:25:08