Asiye BAHAR
Asiye BAHAR
abahar@vahsibati.net
Hamileliğin 23. Haftası (Gebeliğin 23. Haftası)
 • 0
 • 145
 • 23 Haziran 2017 Cuma
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Hamileliğin 23. Haftası (Gebeliğin 23. Haftası) Bu aşamada doğuma kendini hazırlayan rahim bazı sorunlar çıkarabilir. Meydana gelebilecek kasılmalar düzensiz olmakla birlikte ağrı olarak sizi fazla etkilemeyebilir. Birçok kadın bu dönemde vücutta yaşananların farkına varamıyorlar.

Karnınızda taşıdığınız bebeğinizin ağırlığı ve sindirim sistemine yaptığı baskı ile sindirim sisteminiz zarar görebilir. Bu dönemde başlıca rahatsızlıklardan birkaçı, mide yanması, hazımsızlık ve bağırsak organının yavaşlamasıdır. Özellikle bağırsağın yavaşlamasına çözüm için yemeklerinize dikkat edebilirsiniz. Yediğiniz besinleri daha fazla çiğneyerek ve ufak öğünlere bölerek tüketmeniz sağlığınız açısından faydalı olacaktır.

Yemekler sonunda yürüyüşe çıkmakta size iyi gelecektir. Bağırsak egzersizlerinde gereksiz ilaç takviyelerine itibar etmeyin. Mutlaka doktor tavsiyesi ile hareket edin. Aşırı şekilde rahatsızlık görmeniz pek muhtemel değildir fakat beklenmeyen durumda doktorunuza başvurun. Özellikle bu dönemde başlayan mide ve bağırsak rahatsızlıkları doğuma kadar sürebilir. Bu yüzden önlemlerinizi almayı unutmayın.

Bebeğiniz Gelişiyor

Bebeğiniz artık daha iyi gelişmeler gösteriyor. İçeride dönmeye ve tekmeler atmaya başlıyor. Hareketleri açısından sizi fazla rahatsız etmesi muhtemel değildir. Giderek büyümesi ve tombullaşması yavaş yavaş ortaya çıkacak olan vücudunun iyi anlamda gelişmesini gösteriyor. Bu süreçte pankreas da, karın boşluğunda bulunan salgı bezleri, gelişme gösteriyor.

Ortalama olarak 350 gr civarına ulaşan bebeğiniz 25 cm boyutlarındadır. Bebeğinizin gelişimi ve doğumunu düşünerek geleceğe yatırım yapmaya başlasanız iyi olur. Zira birçok annenin tavsiyesi bu yöndedir.

Ufacık bebeğiniz size büyük masraflarla gelecektir. Bebek bezinden mamasına kaliteli ürünler kullanmaya özen gösterin. Piyasa itibarıyla pek uygun fiyatlarda bulunmasalar dahi bebeğinizin sağlığı açısından bu tür gıda ve kullanacağınız ürünler önemlidir.

Hamileliğin 23. Haftası (Gebeliğin 23. Haftası)

Bir önceki yazımız olan Hamileliğin 22. Haftası (Gebeliğin 22. Haftası) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM