Asiye BAHAR
Asiye BAHAR
abahar@vahsibati.net
Hamileliğin 29. Haftası (Gebeliğin 29. Haftası)
 • 0
 • 298
 • 23 Haziran 2017 Cuma
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Hamileliğin 29. Haftası (Gebeliğin 29. Haftası) Özellikle geceleri yaşadığınız ağrılar normaldir. Umutsuzluğa kapılmayın. Bu süreçte elinizden geldiği kadar pozitif olmaya bakın. Mide ekşimeleri ve hazımsızlık sorunları da bu dönemde sizi rahatsız edebilir. Önceki haftalarda verdiğimiz tavsiyeler ile bu durumlarda zarar görmeyi en aza indirebilirsiniz.

Nefes alma aralıklarınız kısalabilir ve nefes nefese kalabilirsiniz. Normal olan bu durumlar rahim pozisyonunuzla ilgilidir. Yerleşim olarak akciğerin genişlemesine etki eden rahim böyle durumlarda nefes kontrollerinizi önemsemenizi gerektiriyor.

Pek çok kadının korktuğu cilt gerilmesi ise yavaş yavaş başlayabilir. Asla moralinizi bozmayın, çünkü bu durum olması gereken doğal durumlardır. Karnınız büyürken bebeğinizin gelişimi hızlanıyor ve cildinize baskısı sonucu gerilme yaşayabiliyor.

Fakat beklenmeyen bir durum meydana gelirse, yani normal karşılayabileceğiniz kaşıntılar artmaya başlarsa mutlaka doktorunuza başvurun. Zira kolestaz riskleri önlemek ve öncelikle önlem almak sizin ve bebeğinizin sağlığı açısından oldukça önemli olacaktır.

Bu dönemde görebileceğiniz varis sorunları normal olacaktır. Damarların genişlemesi bebeğinizin baskısına bağlı olarak, kalbe kan götüren damarlarla ilgilidir. Hemoroit ise görebileceğiniz diğer belirtilerdendir. Yine bebeğin baskısı üzerine bu durumlar normaldir.

Bebeğiniz Akıllanıyor!

Beyin fonksiyonları yavaş yavaş gelişmeye başlayan bebeğinizde, gözleri de sağ ve sola doğru hareket edebilir. Hatta gözleri daha hassas olabilen sağlıklı bebeklerde ışığın olduğu tarafa bakması normaldir. Bu aşamada idrar olarak her gün yarım litre civarında amnion sıvısına karışacak olan sıvıyı üretir.

Bebeğinizin boyutları da artık oldukça gelişmeye başladı. Yaklaşık 35 cm civarında olan bebeğiniz neredeyse 1 kilo ağırlığını bulabilir. Tavsiye olarak eğer bebeğinizin cinsiyeti erkek ise doğumdan sonra sünnet olmasını düşünebilirsiniz.

Hamileliğin 29. Haftası (Gebeliğin 29. Haftası)

 

Bir önceki yazımız olan Hamileliğin 28. Haftası (Gebeliğin 28. Haftası) başlıklı makalemizde hamileligin 28 haftasi, hamileligin 28 haftasi uzman tv ve hamileliğin 28 haftası bebeğin kilosu hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM