Asiye BAHAR
Asiye BAHAR
abahar@vahsibati.net
Hamileliğin 33. Haftası (Gebeliğin 33. Haftası)
 • 0
 • 364
 • 23 Haziran 2017 Cuma
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Hamileliğin 33. Haftası (Gebeliğin 33. Haftası) Yavaş yavaş mutlu sona yaklaşıyorsunuz. Çalışıyorsanız izne de çoktan çıktınız. Bütün ilginiz ve odağınız kendinizsiniz ve elbette yakında doğacak olan bebeğiniz. Büyük ihtimalle doğumunuza hazırlık için önerilen bazı rahatlama pozisyonlarını biliyor olacaksınız, bu teknikleri kullanmak için vakit kaybetmeyin uygulamaya başlayın. Şu anki rahatlığınızı ve dinlenmelerinizi az bir zaman sonra dört gözle arayacaksınız. Bu yüzden mümkün olduğunca bu vakitlerden en üst düzeyde faydalanın.

Hamileliğinizin 33. haftasına geldiniz ve artık bebeğinizi taşıdığınız karnınız oldukça ağır hale gelmeye başladı. Neredeyse 10 kg almış olmalısınız. Bu yüzden de sizin için en rahat pozisyonu bulmaya çalışmak çok zor. Bu dönemde sizin için uygun olacak ve sizi oldukça rahatlatacağını söyleyebileceğimiz bir pozisyon var.

Bacaklarınızı yüksekte tutun, bunu bir yastık yardımıyla çok rahat şekilde sağlayabilirsiniz. Bu pozisyonunuz venöz dönüşünü de oldukça kolaylaştıracaktır. Bacaklarınız bu şekilde yüksekte iken siz de tercih ettiğiniz bir yanınıza doğru yönelin ve o şekilde dinlenmeyi deneyin. Sizin için en rahat pozisyon bu olacaktır.

Zaman zaman ağrılar ve kasılmalar hissedeceksiniz. Bu ağrılar ve kasılmalar rahminizde kendini hissettiriyor olacak. Ancak bu kasılmaların Braxton Hicks kasılmalarıyla aynı olduğunu söyleyemeyiz. O kasılmalar doğum çok yaklaştığında daha da sıklaşacaktır ve o kasılmaların yaygın olduğu zaman gebeliğin son bir – iki haftası olacaktır.

Çocuğun gelişimi: 33. haftasında bebeğiniz vücuduna topladığı yağı bu haftada toplamaya devam etmekte. Amnion sıvısı bebeğin içinde bulunduğu sıvıya verilen addır ve en çok arttığı miktar bu haftaya denk gelir. Zaten bu haftadan sonra da bu sıvı azalmaya başlayacaktır.

Bebeğin boyutu: 33. Haftada bebeğinizin boyutu 41,1 cm’dir. 1.5 kg diyebiliriz. Ne yapmanız gerekiyor: Bebeğiniz için gerekecek her türlü parçayı, oyuncakları edinmeye başlayın. Elbette arabanız da varsa, bebeğiniz için de bir araba koltuğu edinmeyi unutmayın.

Hamileliğin 33. Haftası (Gebeliğin 33. Haftası)

Bir önceki yazımız olan Hamileliğin 32. Haftası (Gebeliğin 32. Haftası) başlıklı makalemizde hamileliğin 32 haftası nelere dikkat edilmeli, hamileligin 32. haftasi ve hamileliğin 32. haftası bebeğin kilosu hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM