Asiye BAHAR
Asiye BAHAR
abahar@vahsibati.net
Hamileliğin 38. Haftası (Gebeliğin 38. Haftası)
 • 0
 • 195
 • 23 Haziran 2017 Cuma
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Hamileliğin 38. Haftası (Gebeliğin 38. Haftası) Hamilelik oldukça heyecanlı bir süreçtir. Bu süreç boyunca kadınlar birçok değişimden geçer. Bu değişimler psikolojik etkiler de gösterirken, yüksek miktarda fizyolojik etkiler göstermektedir.

Doğuma yaklaşıldıkça kadınlarda ağrı ve kasılmaların arttığı görülür. Bu normal bir durumdur. Bebek gelişmekte ve ağırlığı artmaktadır. Bu şekilde onu taşımak ve iş yapmak zorlaşarak ağrılara neden olabilir. Bu nedenle hamile bayanların dinlenmeleri ve yorucu işlerden uzak durmaları gerekir.

Hamileliğin ilk haftalarında belirtiler hafif ve zararsızken zamanla bu belirtiler etkilerini arttırır. 30. haftasında bebek, anne karnında ters dönerek pozisyon aldığı için karın ve sırt ağrılarına neden olabilir. 38. haftada ise kasılmalar ve ağrılar oldukça artar.

Doğuma yaklaşırken son haftalarda ağrılar rahatsız edecek duruma gelebilir. Bu şiddetli ağrıların dışında aynı zamanda mide yanması, yorgunluk, bağırsak sorunları ve kabızlık gibi sorunlar da yaşanabilir. Bunlar normal ve bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkilemeyecek rahatsızlıklardır.

Bu dönemlerde artan ve sık sık yaşanan kasılmalar, doğum sancısı olarak düşünülebilir. Doktorunuzun verdiği hafif ağrı kesiciler ağrıları ve kasılmaları dindirmiyorsa bu doğum sancısı olabilir.

Erken doğum riski tüm kadınlarda vardır ve her durumda su gelme ihtimali de gözden çıkarılmamalıdır. Bu nedenle ağrı ve kasılmalar takip edilmelidir. Eğer sancıların ardından suyu geldiyse bu doğum başlangıcıdır ve hemen hastaneye gidilmesi gerekir.

38. haftada bebeğinizde, tırnak oluşumunun tamamlanması ve kilo alması dışında pek bir değişim yaşanmaz. Bu haftalarda bebekler yaklaşık 2,5 kg ağırlığında ve 46,2 cm boyutunda olurlar.

Hamileliğin 38. Haftası (Gebeliğin 38. Haftası)

Bir önceki yazımız olan Hamileliğin 37. Haftası (Gebeliğin 37. Haftası) başlıklı makalemizde hamileligin 37 haftasi, hamileliğin 37 haftasında bebeğin durumu ve hamileliğin 37. haftasında akıntı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM