Asiye BAHAR
Asiye BAHAR
abahar@vahsibati.net
Hamileliğin 9. Haftası (Gebeliğin 9. Haftası)
 • 0
 • 289
 • 23 Haziran 2017 Cuma
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Hamileliğin 9. Haftası (Gebeliğin 9. Haftası) Hamileliğinizin dokuzuncu haftasında idrara gitme isteğiniz azalmaya başlar. Güzel bir haber verelim; artık sürekli şikâyet ettiğiniz canınızı sıkan birçok keyif kaçırıcı şeyler yavaş yavaş ortadan kalkmaya başlıyor. Bu da hormonların üretiminin stabilize olmaya başlamasından kaynaklanıyor.

Sizin bi kaç ay rahatlatacak bir diğer değişim ise rahminizin karnınızın içinde büyümeye başlaması. Bu sayede mesaneye yapılan basınç azalıyor ve böylelikle sühamrekli idrara gitmek zorunda kalmayacaksınız. Bu sizi oldukça sevindirecek bir haber. Ancak unutmayın ki bu bir süreliğine geçerli. Hamileliğinizin son aylarında bu sıkıntıyı tekrar yaşayacaksınız.

Lakin su tüketiminize dikkat etmelisiniz. Olabildiğince su tüketmeye çalışın. Çünkü artık vücudunuz hem sizin hem de bebeğin atıklarını temizliyor ve bu olay böbreklerin çalışması ile sağlanabilecek bir olay. Böbreklerinizi çalıştıracak şey de elbette su. Gün boyu yanınızda pH değeri yüksek olan pet şişelerde su bulundurmayı ihmal etmeyin.

Kalp atışlarınızın hızlanmasıyla da zaman zaman nefes darlığı yaşayabilirsiniz. Kalbinizin hızlı atması sizi endişelendirmesin. Fakat gerekli dikkati göstermekte fayda var, çünkü artık tek kişi değilsiniz. Öte yandan kan hacminizden ötürü kilo almaya başlayabilirsiniz.

Bebeğin gelişimi: Embriyonik sürecin son dönemi bu hafta olacaktır. Artık embriyo fetüs olarak anılmaya başlayacak. Bebeğin vücudunda kıkırdaklar kemikler artık oluşmaya başlayacak. Dil oluşumu ve göz gelişimi bu haftaya denk gelir. Bebeğin parmakları ayrılmaya başlar ve eklemlerini bükebilir. Bu hafta bebek, ilk içme eylemini gerçekleştirir çünkü içinde bulunduğu sıvıyı yani amniyon sıvısını içmeye başlar.

Bebek  boyutu: Bu haftada bebeğin boyutu 1,8 cm’dir. Üzüm gibi düşünebilirsiniz.Ne yapmanız gerekiyor: Eğer çalışan bir kadınsanız, yavaş yavaş patronunuza bunu söylemelisiniz artık. İşiniz kusmalara bulantılara sıkıntı verecek bir yerse, gerekeni yapmanız gerekecektir.

 

Bir önceki yazımız olan Hamileliğin 8. Haftası (Gebeliğin 8. Haftası) başlıklı makalemizde hamileliğin 8. haftası bebek, hamileliğin 8. haftası belirtileri ve hamileliğin 8. haftası beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM