Asiye BAHAR
Asiye BAHAR
abahar@vahsibati.net
Hamileliğin ilk Belirtileri Nelerdir?
 • 0
 • 211
 • 03 Temmuz 2017 Pazartesi
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Hamileliğin ilk Belirtileri Nelerdir? Hamile misiniz değil misiniz nasıl anlarsınız? Yapılması gereken gebeliğin ilk belirtilerini bilmek. Şimdi size bunlardan bahsedelim. Hamileliğin en önemli belirtisi âdetin gecikmesidir. Fakat bu durum gelişene kadar da başka belirtiler görülebilir.

Hamileliğin ilk Belirtileri Nelerdir?

Bunların olması kesinlikle hamile olduğunuz anlamına gelmez veya olmaması da kesinlikle hamile olmayacağınızı göstermez. Ancak gebeliği düşünen bayanlar için çoğu zaman ipuçları verir.

Bunlar neler: Yorgunluk, meme dokusunun büyümesi ve hassaslaşması, mide bulantısı ve kusmalar, iştahın açılması veya bazı yiyeceklerden tiksinme, sık idrara çıkma, baş dönmesi, ruh halinde oluşan değişimler, hafif kanama.

Hamileliğin ilk Belirtileri Nelerdir
Hamileliğin ilk Belirtileri Nelerdir

Şimdi bunları daha da açacak olursa gebeliğin ilk dönemlerinden itibaren annenin metabolizması bebeğin metabolizmasından dolayı artar. Hem gebelik esnasında salınan hormon olan progesteron da bunda etkendir. Annede çabuk yorulma görülür. Yine hormonlar etkisiyle meme dokusu hacim ve kütle olarak artış göstermeye başlar. Doğum öncesi hazırlık sürecinin bir parçasıdır. Kokulara karşı hassasiyet, sabah bulantıları olarak bilinse de günün diğer saatlerinde de görülebilen mide bulantıları da gebelik hormonlarının artışına bağlıdır. İştahın açılması anne adayının yaşadığı diğer bir bulgudur. Mevsiminde olmayan meyve ve sebzeleri aşerebilir.

Gebeliğin başka bir belirtisi de sık idrara çıkmadır. Geceleri sık sık idrara çıkma ihtiyacı duyulabilir. Kan damarlarındaki kanın hacminin artmasına bağlı olarak tansiyon düşmesi ve buna bağlı ayağa hızlı kalkıldığında görülen baş dönmeleri olabilir.

Hormonal değişimlere bağlı ruh halinde değişen durumlar yaşanmaktadır.

Gebeliğin ilk oluşumu esnasında adet kanamasıyla karıştırılabilen implantasyon kanaması gebelik süreci başında annenin bu durumu anlayamamasına neden olabilir. Bu adet kanaması değildir ona nazaran daha açık renkli ve az miktardadır.

 

Bir önceki yazımız olan Gebelikte Kabızlık başlıklı makalemizde gebelikte kabızlık çözümü, gebelikte kabızlık lavman ve gebelikte kabızlık nasıl önlenir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM