Asiye BAHAR
Asiye BAHAR
abahar@vahsibati.net
Hamilelik Haftası Hesaplama
 • 0
 • 221
 • 03 Temmuz 2017 Pazartesi
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Hamilelik Haftası Hesaplama, hamile kadınların en çok duyduğu soru nedir diye sorsak hiç kuşkusuz doğumlarına ne kadar kaldığıdır. Veya tam tersi doğumlarının üzerinden ne kadar süre geçtiğidir. Bu süre kavramında doğru bildiğimiz yanlışlar vardır. Bu nedenle günlük hayatta hamile bir kadın gördüğümüzde kaç aylık diye sorarız. Oysa hamilelik hesaplaması yapılırken önemli olan aylar değil, daha çok haftalardır. Bu yönden bakıldığında sağlıklı bir doğum için gereken 40 haftanın doldurulması gerekmektedir.

Hamilelik Haftası Hesaplama

Bu haftalık hesaba göre de yine 9 ay 10 günü doldurduğunuz zaman doğumunuzun gerçekleşmesi gerekmektedir.

Peki ya 9 ay 10 günün ne zaman dolacağını nasıl hesaplamanız gerektiğini biliyor musunuz?

İşte şimdi bu yazımızda hamilelik hesaplamasına ne zamandan itibaren başlayacağınızı açıklayacağız.

Doktorunuz size kaç haftalık olduğunu elbette söyleyecektir, ancak sizin de içinde bulunduğunuz şartları değerlendirerek hesabını bilmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Hamilelik hesaplama yapılırken birinci gün olarak alınacak tarih, son adet gördüğünüz tarihin ilk günü olmalıdır.

İnternet üzerinden birçok hesaplama sayfasına giriş yaparak hamilelikte kaçıncı haftada olduğunuzu sorgulatmak istediğinizde sizden yukarıdaki tarihi, doldurmanız gereken zorunlu alan olarak isteyecektir.

Sizin belirttiğiniz tarih üzerinden bebeğinizin kaçıncı haftada olduğu ve başlangıç tarihi yaklaşık olarak verilecektir.

Eğer aklınızda hamile olmak gibi bir düşünceniz varsa veya hamilelik şüpheniz varsa, son gördüğünüz âdetin ilk günü olan tarihi özellikle not edebilirsiniz.

Hamilelik Haftası Hesaplama
Hamilelik Haftası Hesaplama

Bu günü esas alacak olmanızın sebeplerine değindiğimizde daha iyi anlayacağınızı düşünüyoruz. Hafta hafta hesaplanacak olan gebeliklerin gerçekleştiği yumurtlamalar adet döngüsünün on dördüncü gününde gerçekleşmektedir.

Daha geç veya erken olma ihtimali de vardır. Bu nedenle tam olarak ne zaman yumurtanın bırakılacağı bilinmediğinden, döllenmenin üzerinden yaklaşık 38 ilâ 40 hafta arası doğum gerçekleşmektedir.

Ayrıca hamilelikte haftalar dahi günü gününe belirtilmemektedir. Bir örnekle açıklamamız gerekirse, 4-5 haftalık olunca 1 ay, 8-9 hafta olunca ise 2 aylık olduğu söylenmektedir.

Çünkü 1 ay aslında tam olarak 4 hafta değildir. Bu karışıklık hamilelik hesaplaması yaparken siz değerli anne adaylarını zor durumda bırakmaktadır.

Yukarıda belirttiğimiz gibi, hamilelik hesaplaması için son adet gününüzün ilk gününden itibaren hesapladığınız zaman 38-40 arasında doğumun gecikmesiz olarak gerçekleşmesi gerekmektedir.

Gördüğünüz gibi doktorlar dahi hamilelikte hesaplama yaparken kesin yargı verememektedir. Yanıtlarında mutlaka hata payı bırakmaktadırlar.

Doğumunuza ne kadar kaldığının hesabını yukarıdaki hafta hesaplamasına göre yapabileceğinizi belirttiğimiz yazımızda trimester adı verilen 3 aylık dönemleri de es geçmek istemiyoruz.

İlk, ikinci ve son trimester dönemlerinde bebeğin gelişimi takip edilmektedir.

İlk trimester, yani ilk üç ayında bebeklerde organlar gelişmeye başlar ve tamamlanır. Son trimestere kadar devam eden bebek gelişimi, bu dönemin sonunda doğumun gerçekleşeceği anlamına gelmektedir.

Bir önceki yazımız olan Gebelikte Kabızlık başlıklı makalemizde gebelikte kabızlık çözümü, gebelikte kabızlık lavman ve gebelikte kabızlık nasıl önlenir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM