Asiye BAHAR
Asiye BAHAR
abahar@vahsibati.net
Hamilelikte 2. Ay (Gebelikte 2. Ay)
 • 0
 • 171
 • 09 Temmuz 2017 Pazar
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Hamilelikte 2. Ay (Gebelikte 2. Ay) Gebeliğin ikinci ayında hamileliğiniz kesinleşmiştir. Bu dönemde aile adaylarının sorumlulukları artar. Beslenme şekilleri değişir ve kendilerine dikkat etmeleri gerekir. Bu yüzden anne adayları kadın doğum doktoruna muayene olmaları gerekir. Hamileliğinizin ikinci ayından itibaren adet döneminizde de değişiklikler oluşmaya başlayacaktır. Anne adayları bu ayda erken gebelik belirtileri ile karşılaşabilirler.

Hamilelikte 2. Ay (Gebelikte 2. Ay)

Bu belirtiler sabah bulantıları, ağız tadında değişiklik, aşerme, göğüslerde gerginlik ve göğüs uçlarının koyulaşmasıdır. Bu belirtilerin hepsi de meydana gelebilir. Hiçbiri de meydana gelmeyebilir. Hamileliğinizin ikinci ayında bebeğinizi ultrason ile görebilirsiniz. Bebeğinizin kalbinde dört odacık görülür ve bebeğinizin vücudunda kan akışı başlayacaktır. El ve ayaklarında yumrular oluşmaya başlar. Kol ve bacakları uzar.

Hamilelikte 2. Ay (Gebelikte 2. Ay)
Hamilelikte 2. Ay (Gebelikte 2. Ay)

Bebeğinizin kıkırdak, kemik ve deri altı dokuları şekillenir. Bu dönemde akciğer, bağırsak, idrar sistemi, tiroit ve pankreas gibi organlar şekillenmeye başlar. Bebeğinizin beslenmesi ve oksijen ihtiyacı bu dönemde başlar. Kordon bağı da bu dönemde oluşmaktadır. Anne adayları bu dönemde besinlerini tüketir iken çok dikkatli olmalılar. Mide bulantılarını ve kusmalarını engellemek için çubuk kraker, leblebi ve ayran gibi gıdalar tüketir. Ayrıca içerisinde zencefil bulunan gıdalar da tüketebilir. Çok kilo kaybediyor iseniz kusma ve bulantı da artar.

Hamilelikte kalsiyuma oldukça dikkat etmelisiniz. Bebeğinize yeterli miktarda kalsiyum ulaşmadığında anne kemiğinden kalsiyum alınmaktadır. Bu bakımdan kalsiyum alımı anne için önemlidir. Bebek için bir önemi yoktur. Ancak annenin ilerleyen yaşlarda kemik erimesine yol açabilir.

 

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte 1. Ay (Gebelikte 1. Ay) başlıklı makalemizde hamilelikte 1 ay kaç haftadır, hamilelikte 1 ay yapılması gerekenler ve hamilelikte 1. ay belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM