Asiye BAHAR
Asiye BAHAR
abahar@vahsibati.net
Hamilelikte 3. Ay (Gebelikte 3. Ay)
 • 0
 • 300
 • 09 Temmuz 2017 Pazar
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Hamilelikte 3. Ay (Gebelikte 3. Ay) Bu güzel duyguyu hissettiğiniz anın üzerinden tam olarak 3 ay geçti. Sürecinizin bu kısmında görenlerin hamilelik ihtimalinizi düşünmeleri için bir sebep yoktur. Çünkü küçük yavrunuz henüz embriyo formundadır.

Hamilelikte 3. Ay (Gebelikte 3. Ay)

Sindirim sisteminizle ilgili bazı sorunlar yaşamanız bu aşamada normal karşılanabilecek durumlardır. Reflü belirtilerine benzer şekilde mide sıkıntıları, gaz toplanması gibi problemler bu dönemde normal karşılamanız gereken fiziksel değişimlerdir. Regl döneminde yaşadığınız değişimler gibi hassasiyetler oluşabilir, halsizlik ve enerji kaybı gibi fiziksel farklılıkların yanında ruhsal hassasiyet ve hatta dengesizlik de sizi bekliyor olabilir.

Bebeğinizin bu dönemde gelişimi için sizden bazı besinleri almasından dolayı dişlerinizde görülen zararları ve dişetlerinizdeki berelenmeleri engellemek adına kalsiyum yönünden zengin besinler tüketmeniz ve dişlerinizi temizlerken flor oranı yüksek ürünler kullanmanız büyük önem taşır.

Hamilelikte 3. Ay (Gebelikte 3. Ay)
Hamilelikte 3. Ay (Gebelikte 3. Ay)

Eklemleriniz ve kaslarınızın bu değişime ayak uydurma çabasından dolayı, vücudunuzun alt kısmındaki kemiklerde ağrılar ve kaslarda kasılmalar oluşabilir. Bu durumda ağrıyan eklemlerin olduğu kısmı yani ayaklarınızı başınızdan yukarıya doğru kaldırmanızın yararını göreceksiniz. Bacaklarınız kadar beliniz de hassaslaşacak ve bu sebeple belinizi koruyacak ve dinlendirecek şekilde oturma şekli oluşturmanız sizi rahatlatmaya yardımcı olacaktır.

Bu kasılmaları ve ağrıları en aza indirmek için tüketeceğiniz besinlerde potasyum oranının yüksek olmasına dikkat edebilirsiniz. Yaşamaya yavaş yavaş başladığınız ruhsal gerginlikleri aşmak için profesyonel yardım alabileceğiniz gibi, minik yavrunuzu kucağınıza aldığınızda yaşayacağınız o heyecanı düşleyerek huzur bulmaya çalışabilirsiniz.

Bu ayda bebeğiniz henüz çok küçük ve daha gelişmemiştir. Uzunluğu yaklaşık olarak 5-7 cm iken ağırlığı 10-15 gram kadardır. Gelişim bu dönemde başlar ve dış hatların yanı sıra içteki organlar da belirmeye başlar. Cinsiyet tahmini için henüz erkendir çünkü genital organ henüz tam olarak belirginleşmemiştir. Yavrunuzun görme ve ses çıkartma için gerekli organlarında gelişimler meydana gelir. Artık bebeğiniz yavaşça oluşmaya ve büyümeye başlamıştır.

Bebeğinizin sağlığı için öncelikle sizin sağlığınıza ve tükettiğiniz besinlere dikkat etmeniz çok önemlidir. Omega 3 bu dönemde çok gerekli bir besin kaynağıdır ve bunun için haftada en az 1 kez balık yemek ve günde 2 adet cevizi listenize katmak katkı sağlayacaktır. Ispanak gibi yeşil sebzelerin de bu yönden zengin olduğunu unutmayınız.

Kemiklerinizin bu süreçte güçlü olması ve bebeğinize de güç vermesi için kalsiyum almaya dikkat etmeli bol miktarda süt ve süt ürünü tüketmelisiniz. Midenizde meydana gelen hassasiyetlere çözüm olarak ahududunun çayını hazırlamanızı ve her gün 1 kez içmenizi önerebiliriz.

 

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte 2. Ay (Gebelikte 2. Ay) başlıklı makalemizde hamilelikte 2 ay adet görülürmü, hamilelikte 2. ay ve hamilelikte 2. ay annedeki değişiklikler hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM