Asiye BAHAR
Asiye BAHAR
abahar@vahsibati.net
Hamilelikte 6. Ay (Gebelikte 6. Ay)
 • 0
 • 362
 • 09 Temmuz 2017 Pazar
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Hamilelikte 6. Ay (Gebelikte 6. Ay) Gebeliğin 6. ayı kilo alımının arttığı bir dönemdir. Bu hafta itibariyle, ayda, yaklaşık 2 kilo alınmaktadır. Bu ayda, bebek daha hızlı hareket etmeye başlamıştır ve eşiniz, elini karnınıza koyduğunda, bebeğin hareketlerini hissedebilmektedir.

Hamilelikte 6. Ay (Gebelikte 6. Ay)

Bu dönemde, anne adaylarında görülen sorunlardan biri sırt ağrıları ve kramplardır. Bu krampları azaltmak ve önlemek için, magnezyum desteği alınması gerekmektedir. Ayrıca, bu haftada, yüz ve bacaklarda varisler oluşmaya başlamakta olup, bu varisler doğumdan sonra kaybolmaktadır.

Hamilelikte 6. Ay (Gebelikte 6. Ay)
Hamilelikte 6. Ay (Gebelikte 6. Ay)

Anne adayları, bu ayda, dişetlerinde çekilme ve dişeti kanması problemiyle karşılaşabilirler. Bunun yanı sıra sivilceler de, bu dönemde ortaya çıkmaktadır. 6. ayda, Doppler Ultrasonografi tekniği ile kalp ile ilgili yapısal sorunlar araştırılmakta olup, bu yöntem radyasyon içermeyen bir teknik olarak uygulanmaktadır. Bu ayda, anne ve bebek için kalp damar doppleri gerçekleştirilmektedir.

Gebeliğin 6. Ayında bebek, ortalama 400 – 600 gram civarında olup, boyu 18 – 21 cm aralığındadır. Duyu organları gelişmeye devam eden bebek, artık el ve ayaklarını düzenli olarak hareket ettirebilme yetisi kazanmıştır. Ek olarak, bebeğin kaş ve kirpik yapıları oluşmaya başlamıştır. Akciğer ve safra kesesi faaliyete hazır bir durumda olan bebek, dış dünyaya dair, ışık ve sesleri algılayabilmektedir.

Gebelik döneminde, cilt normal zamanlara göre daha aktif çalışmakta olup, karında gerginlik ve göğüslerde büyüme görülmektedir. Bu doğrultuda, karın bölgesinde kaşıntılar ve ciltte çatlaklar ortaya çıkmaktadır. Ter bezleri de, bu dönemde çok daha fazla çalışmakta ve özellikle göğüslerin alt kısımları ve vücudun kıvrım bölgelerinde terlemeler görülmektedir. Bu durum da, bu bölgelerde kaşıntıya yol açmaktadır

Gebeliğin 6. Ayında anne adaylarının düzenli yürüyüş yapmaları önerilmektedir. Ayakkabı seçiminde alçak topuklu ve ortopedik ayakkabıların tercih edilmesi önem taşımaktadır. Bu dönem itibariyle düzenli egzersiz ve spor ile doğum süreci daha kolaylaşacaktır

 

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte 5. Ay (Gebelikte 5. Ay) başlıklı makalemizde hamilelikte 5 ay beslenme, hamilelikte 5 ay neler olur ve hamilelikte 5. ay kanama hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM