Hamilelikte 7. Ay (Gebelikte 7. Ay)

Hamilelikte 7. Ay (Gebelikte 7. Ay)

Hamilelikte 7. Ay (Gebelikte 7. Ay) Hamileliğin 7. Ayı ile birlikte bebeğinizin hareketlerinde bir takım değişiklikler olmaya başlayacaktır. Artık bebeğiniz hareketlerini daha sık ve sert bir biçimde sürdürecektir. Bu hareketler rahatlıkla hissedilebilir ve dışarıdan görülebilir.

Hamilelikte 7. Ay (Gebelikte 7. Ay)

7. Ay ile birlikte bebeğinizin kalp atışını da duyabilirsiniz. Bebekler anne karnındaki 7. ayda artık daha fazla kilo alır ve büyürler. Elbette anne adayları da bebekle orantılı olarak kilo almaktadır. Bebek büyüdükçe rahim göğüs kafesine doğru yaklaşır. Bu yüzden nefes darlığı çekebilirsiniz.

Hamilelikte 7. Ay (Gebelikte 7. Ay)
Hamilelikte 7. Ay (Gebelikte 7. Ay)

Bebeğin vücut içinde büyümesi, basura, bel ve sırtta ağrılarına veya varislere, yol açabilir. Vücudunuzdaki ağrıları azaltmak için dik durmalı ve dinlenmeye özen göstermelisiniz. Yine bu dönemde kabızlık ve midede yanma da görülebilir. Ayrıca yüz, el ve ayaklarda şişmeler de bu dönemde gözlemlenebilir. Vajinal akıntılar bu dönemde koyulaşır ve göğüsler giderek şişer. Bu dönemde rahatlamak için sutyeninizin içine ufak süngerler koyabilirsiniz.

Baş dönmeleri veya baş ağrısı bu dönemde de devam edebilir. 7. Aydan itibaren bebeğiniz yavaş yavaş aşağı inmeye başlar. Hormonel değişiklikler sebebiyle duygusal olarak da değişebilirsiniz. Fazla neşe veya ani sinir bu dönemin olağan durumlarıdır. Bebeğiniz bu dönemde yaklaşık 40 cm civarındadır ve kilosu da 1000-1500 gr aralığındadır. 7. Ayda doğan bebeklerin %90ı yaşar ancak prematüre bebek sayıldıkları için yoğun bakımda tutulabilirler.

Bebeğinizin bu dönemde sinir sistemi ve beyni gelişmiştir, kırışık ve kırmızımsı bir cildi vardır. Anne adayı bu dönemde kontrollerine dikkat etmeli kan basıncı ve kilosunu ölçtürmeye özen göstermelidir. Bebeğin de kontrolleri yapılmalı kalp atışı anne karnındaki pozisyonu mutlaka ölçülmelidir. Yetersiz beslenme ve az kilo alınması erken doğuma sebep olabileceğinden anne adayı bu dönemde sağlıklı ve düzenli beslenmelidir.

 

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte 6. Ay (Gebelikte 6. Ay) başlıklı makalemizde hamilelikte 6 ay beslenme, hamilelikte 6. ay bebek hareketleri ve hamilelikte 6. ay belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-07-13 18:25:08