Asiye BAHAR
Asiye BAHAR
abahar@vahsibati.net
Hamilelikte 8. Ay (Gebelikte 8. Ay)
 • 0
 • 338
 • 09 Temmuz 2017 Pazar
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Hamilelikte 8. Ay (Gebelikte 8. Ay) Hamileliğinizin sonuna doğru giderek yaklaşmaktasınız. Gebeliğin sekizinci ayında bebeğinizin hareketleri düzenlidir ve çok güçlüdür. Ama rahimde bebeğinizin alanı daraldığı için bebeğinizin hareketleri de azalabilmektedir.

Hamilelikte 8. Ay (Gebelikte 8. Ay)

Bu dönemde yalancı doğum sancıları görülebilmektedir. Yalancı doğum sancılarına Broxton Hicks sancıları da denilir. Bu sancılar oldukça şiddetlidir. Ancak düzensizdir. Yatakta yan yatarak bir bacağınızı diğer bacağınızın üstüne koyarak yatabilirsiniz. Böylece daha rahat edersiniz. Bebeğinizin kafası aşağıya doğru döndükçe daha fazla tuvalete çıkarsınız.

Hamilelikte 8. Ay (Gebelikte 8. Ay)
Hamilelikte 8. Ay (Gebelikte 8. Ay)

Sekizinci ayda göbek çukurunuz düz bir hal alabilir ya da dışarıya çıkabilir. Ama bu durum doğumdan sonra normale dönmektedir. Bu ayda diş eti kanamaları, dalgınlık ve sakarlık görülebilmektedir. Bu dönemde beslenmenize çok dikkat etmelisiniz. Çünkü bu dönem bebeğinizin en fazla beslenmesi gereken dönemdir. Bebeğinizin sağlık durumu ile ilgili ya da doğum ile ilgili tereddütleriniz olabilir. Bu yüzden heyecanlanabilirsiniz.

Bu ayda bebeğiniz çok güçlenmiştir. Elinizi karnınıza koyarak bebeğinizin hareketlerini hissedebilirsiniz. Bebeğiniz bu dönemde dışarıdan gelen sesleri çok kolaylıkla duyabilmektedir. Bu yüzden ailede şiddet gibi durumlarda bebeğiniz olumsuz etkilenir. Bebeğinize müzik dinletebilirsiniz.

Bebeğiniz aydınlığı ve karanlığı da fark eder ve gözleri açıktır. Bebeğinizin kemikleri sertleşmeye hızla devam eder. Cildi daha pürüzsüzleşir ve cilt rengi kırmızıdan pembeye doğru dönmeye başlar. Bebeğinizin kemik gelişimi bu ayda çok etkin olduğu için süt ve süt ürünlerini bol bol tüketmelisiniz. Su tüketmeyi de devam ettirmelisiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte 7. Ay (Gebelikte 7. Ay) başlıklı makalemizde hamilelikte 7 ay kaçıncı hafta, hamilelikte 7. ay bebek hareketleri ve hamilelikte 7. ay hangi haftalar arasıdır hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM