Asiye BAHAR
Asiye BAHAR
abahar@vahsibati.net
Hamilelikte 9. Ay (Gebelikte 9. Ay)
 • 0
 • 392
 • 09 Temmuz 2017 Pazar
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Hamilelikte 9. Ay (Gebelikte 9. Ay) Artık gebeliğinizin son zamanlarına geldiniz. Genel olarak gebeliğin dokuzuncu ayı dolduğunda doğum gerçekleşir. Bu dönemde gerçek ve yalancı doğum sancıları gerçekleşebilmektedir. Gerçek doğum ile yalancı doğum sancısını birbirinden ayırt etmelisiniz. Gerçek doğum sancısı sık sık gerçekleşmektedir.

Hamilelikte 9. Ay (Gebelikte 9. Ay)

Bu ayda doğum sancısı da giderek artmaktadır. Yalancı doğum sancısı ise sık sık olmamaktadır. Yalancı doğum sancıları arasında süre oldukça uzundur. Bu sancılar düzensizdir. Dokuzuncu ayda sık sık ve düzenli sancıların gelmesiyle birlikte sancılar ile birlikte sümüksü bir sıvı daha gelir. Bu sümüksü sıvıya tıkaç denir. Halk arasında tıkaç sıvısının gelmesine suyun gelmesi denilir.

Hamilelikte 9. Ay (Gebelikte 9. Ay)
Hamilelikte 9. Ay (Gebelikte 9. Ay)

Doğum sancınız geldiğinde hemen hastaneye gitmelisiniz. Doğum doktorunuz ile hemen iletişime geçmelisiniz. Doğum gerçekleşmeye başlayınca rahim ağzınız on cm açılır ve doğumun ilk aşaması bu şekilde gerçekleşir. Bebeğiniz bu dönemde yaklaşık olarak 2900-3500 gram ağırlığındadır. Boyu ise 45-50 cm uzunluğundadır. Bebeğinizin dünyaya gelmesi için öncelikle kafasının doğum kanalına gelmesi gereklidir.

Bebeğinizin üzerindeki ince tüyleri dökülür ve bu bebeğinizin ilk dışkısı olmaktadır. Bu sıvı siyah ya da yeşil renklidir. Böylece bebeğinizin dışarıya çıkmaya hazır olduğunu anlayabilirsiniz. Bebeğinizin normal doğması mı gerektiğine yoksa sezaryen ile mi doğması gerektiğine doktorunuz ile karar vermelisiniz. Doktorunuz hamilelik sürecinizi bildiği için size yardımcı olacaktır.

Bebeğinizin doğum kanalına ters bir şekilde gelmesi, bebeğin doğum kanalından geçememesi, bebeğin iri olması ya da bebeğin oksijensiz kalması durumlarında sezaryen doğum görülmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte 8. Ay (Gebelikte 8. Ay) başlıklı makalemizde hamilelikte 8 ay cinsellik, hamilelikte 8 ay görüntüsü ve hamilelikte 8 ay kaç haftadır hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM