Asiye BAHAR
Asiye BAHAR
abahar@vahsibati.net
Hamilelikte Doktor Muayenelerinin Önemi Nedir?
 • 0
 • 356
 • 25 Haziran 2017 Pazar
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Hamilelikte Doktor Muayenelerinin Önemi Nedir? Hamilelik ile birlikte anne adayında günden güne fark edilen değişiklikler gelişir. Bu değişim ile birlikte öncelikle duygusal olarak başka boyutlarda olma, bebeğine yetememe onu iyi yetiştiremeyeceği düşüncesi, fizyolojik değişimler, aşerme mide bulantıları, bazı yiyeceklerden tiksinme gibi her annede farklılık gösterecek durumlar meydana gelir. Bu değişimler oldukça normal değişimlerdir. Anne adayları bebekleri dünyaya gözlerini açana kadar 9 ay boyunca zor ve sıkıntılı günler geçirmektedir. Nitekim her anne normal güzel bir hamilelik geçirme şansını yakalayamamaktadır.

Hamilelikte Doktor Muayenelerinin Önemi Nedir?

Hamilelikte Doktor Muayenelerinin Önemi Nedir
Hamilelikte Doktor Muayenelerinin Önemi Nedir

Bu nedenle her anne adayının mutlaka kadın doğum doktoruna gitmelidir. Aynı zamanda gerekli görülürse içinde bulunduğu zor dönemi atlatmakta zorluk çekerse mutlaka kadın doğum uzmanının yanı sıra bir psikoloktan randevu olarak muayeneye gitmesi, stressiz bir hamilelik geçirme açısından oldukça büyük önem arz etmektedir. Bu durumda aile bireyleri tarafından göz ardı edilmeyip bilinçlendirilerek gerekli tedavisi yapılmalıdır. Bu durum göz ardı edildiği taktirde annenin, stresli ve kaygılı bir hamilik geçirmesi demek bebeğin de bu stresten etkileneceği anlamına gelir. Ayrıca bebek olduktan sonrada bu durumun devam edebileceği veya başka endişeleri de beraberinde getireceği unutulmamalıdır.

Hamilelik döneminde mutlaka doktora gidilerek annenin ve bebeğin sağlık kontrolünün yapılması gerekir. Hamile kalındığı andan itibaren oluşan sıkıntıları ağrılar gün gün, hafta hafta duruma göre ay ay doktor kontrolünde olması hamilelik sürecinin sürekli takip edilmesi gereklidir. Anne risk taşıdığını muayenede olmadan bilemeyebilir. Uzun zaman süre sonra birden hastalanarak hamilelik ile ilgili bir sıkıntıya düşer ve haberdar olduğunda hem zaman geçmiş hem de ciddi sağlık sorunları oluşmuş olabilir .

Hamilelikte Doktor Muayenelerinin Önemi Nedir
Hamilelikte Doktor Muayenelerinin Önemi Nedir

Anne adayının erken dönemde doktora başvurarak kontrole gitmesinin faydalarını ilk aşamada görmekteyiz. Yapılan ilk muayene olumsuz bir durum var ise önem taşır bu muayene sırasında ultrason tetkiki yapılmalı anne adayında dış gebelik oluşumu olup olmadığı tespit edilebileceği gibi çoğul gebeliklerde bu ilk muayenede belirlenebilmektedir. Yine bu aşamada anne için gerekli; tansiyon ölçümü, kan grubunun belirlenmesi, idrar ve tam kan tahlilleri yapılması toksoplazma ve rubella antikorlarının belirlenmesi oldukça önemlidir. Yapılan tetkiklerin sonucuna göre incelenip annede bir eksiklik veya fazlalık saptandığında tedavi seyri buna göre belirlenecektir.

Hamilelik döneminde anne ve bebekte oluşacak herhangi bir sıkıntı olduğunda ve alınabilecek önlemler var ise buna erken müdahale edilmesi , uygun tedavi yöntemi uygulanması, zamanında doğru teşhisle doğru kararlar annenin ve bebeğin hayatının iyileşmesine belkide düşük risklerinin , anne ve bebek kayıplarının önünce geçebilmesine etki etmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Temel Beslenme ve Öneriler başlıklı makalemizde gebelikte beslenmenin temel bilgileri, hamilelikte beslenme ve hamilelikte beslenme nasıl olmalı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM