Asiye BAHAR
Asiye BAHAR
abahar@vahsibati.net
Hamilelikte El ve Ayak Karıncalanmaları
 • 0
 • 540
 • 23 Ağustos 2017 Çarşamba
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Hamilelikte El ve Ayak Karıncalanmaları

Vücudumuzda oluşan uyuşma ve karıncalanmaların genellikle en sık görülen sebebi sinirlerde oluşan bası ve sıkışmadır. Sinir sıkışmaları vücudumuzun gelişim süresi boyunca veya bir hareket sonucunda ki süre boyunca bası altında kalması sonucu oluşur ve genellikle sinirlerin kemik ve yumuşak doku kısımlarındaki bir kanalda meydana gelir.
Genel hasta vakalarına bakıldığında istatiksel olarak en çok el bileğinde görülmektedir. Aslında bu bölgedeki sinir sıkışması el bileğinin iç kesimlerinde oluşur fakat hasta bu sıkışmayı el bileği ,parmaklar ve parmak uçlarına kadar, uyuşma, iğne batması, karıncalanma ve bazen de ağrılar şeklinde hisseder. Tıp dilinde Karpal Tünel Sendromu olarak geçer.
Hastalar genellikle parmaklardaki uyuşmaları baş parmak ,işaret parmağı ve yüzük parmağının yarısında hissettikleri şeklinde yorumlarlar. Bu uyuşmalar ve karıncalanmalar ya uzun süreli ağrı yada kısa süreli sızlamalar olarak da seyredebilir. iki türü de vardır.


Peki hamilelerde neden görüldüklerine bakarsak; hamilelerde genelde rahim genişlemesi ve büyümesi sonucunda sinirler üzerinde bir bası oluşmaktadır. Bu bası sonucunda uyuşma ve karıncalanmalar görülebilir. Rahim büyümesi ve bunun yanı sıra vücudun ödem ve su toplamasının da bu uyuşmalar ile bağlantısı vardır. Çünkü vücuttaki bu şişme sonucunda önce dokulara oradan da sinirlere baskı oluşması normaldir. Bu tür şikayetler genelde alt bacak ve üst bacakta görülmektedir. Her ikisinin de sebebi genelde vücudun su ve ödem toplamasıdır.
Hamilelik döneminde nadiren de olsa el ve kol bölgesinde de uyuşmalar görülebilmektedir. Bunların sebeplerinden biri göğüs bölgesinde süt dolmasından kaynaklı şişmedir. Bu şişme omuzlara, sırta ve orada bulunan sinir uçlarına baskı oluşturmaktadır. Oradan da kol ve ellere kadar ulaşan sinir yollarını etkileyebilmektedir.
Peki bu uyuşmaların tedavisi çok mu zor? Tabiki hayır. Bu tür şikayetler genelde atel adı verilen ve her türlü medical ürün satan mağazalarda rahatlıkla bulunabilecek olan aparatlardır. Bu aparatlar kullanıldığı bölgenin belli bir süreliğine sabitlenmesini ve hareketinin kısıtlanmasını sağlar. Bu sayede sıkışmaya sebebiyet veren hareketler engellenir ve daha öncesinde oluşmuş olan sıkışmalar tedavi edilir. Elbetteki bu aparatlar bir doktor tavsiyesi sonucunda kullanılmalıdır. Çünkü çok farklı çeşitleri ve boyutları bulunmaktadır hangisinin sizin için uygun olduğuna en iyi hekiminiz karar verecektir.

 

Bir önceki yazımız olan Yeni Doğan Bebeklerde Uyku Alışkanlığı başlıklı makalemizde alışkanlığı, alışkanlık ve anne bebek hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM