Asiye BAHAR
Asiye BAHAR
abahar@vahsibati.net
Hamilelikte Temel Beslenme ve Öneriler
 • 0
 • 561
 • 22 Haziran 2017 Perşembe
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Hamilelikte Temel Beslenme ve Öneriler, Gebelikte beslenme çok önemlidir. Anne adayı bu gibi durumlarda karnında bir can taşıdığını unutmamalıdır. Anne nasıl beslenirse ve ne yerse bebekte annenin beslenmesinden alır ve gelişir. Bebeğinizin sağlıklı olması tamamen sizin elinizdedir. Eğer beslenmenize dikkat etmezseniz bir takım rahatsızlıklara maruz kalmış olursunuz. Bu da sizi ve bebeği olumsuz bir şekilde etkileyecektir. Bebeğin sağlıklı olmasına siz vesile olursunuz. Gebelik sürecinde düzenli bir şeklide beslenmeniz gerekir. Yediğiniz gıdaları iyi seçmeli ve bu gıdalar hakkında yoğunlaşmayı bilmelisiniz. Şimdi sizlere hamilelikte temel beslenme ve öneriler nelermiş onlardan bahsedeceğiz. Eğer gebe bir bayan iseniz şuan için bu yazılar size faydalı bilgiler verecektir.

Hamilelikte Temel Beslenme ve Öneriler
Hamilelikte Temel Beslenme ve Öneriler

Hamilelikte Temel Beslenme ve Öneriler

Gebelik sürecinde beslenme şekliniz aynı şekilde bebeğinizin de sağlıklı olmasına yardımcı olacaktır. İlk başta size gebelikte en çok tüketmeniz gereken gıdalar hakkında bilgiler vereceğiz. Bu bilgileri dikkatli bir şekilde uyguladığınızda gebeliğinizin daha sağlıklı bir şekilde ilerlediğine şahit olacaksınız.

Süt ve süt ürünleri: Anne adayının beslenmede en çok tüketeceği besin gurupları arasında yer alan sütün önemini ve faydalarını saymakla bitiremeyiz. Süt kemik ve zekâ gelişimi için ideal bir besindir. Bunu sabah ve akşam olmak üzere günde en az 2 kez içmesi anne adayının daha sağlıklı bir gebelik geçirmesine katkıda bulunacaktır. Süt aynı zamanda bebeğin zekâsını geliştirir. Sağlıklı bebeğiniz olsun istiyorsanız bebeğinizin sağlığı için süt içmeyi ihmal etmeyin.

eviz, fındık, fıstık, kuru üzüm: Faydalarını saymakla bitiremediğimiz bu dört kuru yemiş yüksek derecede omega 3 ve omega 6 içerdiğinden zekâ gelişimi için ideal bir besindir. Bebeğinizin daha akıllı olması sizin elinizdedir. Ceviz, fındık, fıstık ve kuru üzüm gebelikte gerekli besinler gurubuna girmektedir. Hem sizi dinç tutar hem de bebeğinizin zekâsını geliştirir. Fakat aşırı yemenizi tavsiye etmiyoruz. Bu sadece sizde kalıcı kiloların olmasına sebep olur.

Su: Gebelikte en çok temel besin ihtiyaçlarından birisi sudur. Su içmek hem anne adayını hem de bebeğin sağlığını korur. Su gebelik süresince yeterli bir şekilde alınmalıdır. Eğer su içmeyi fazla seven kişiler değilseniz hazır sıkılmış meyve suları, ayran, meşrubat gibi asitsiz içeceklerden yararlanabilirsiniz. Fakat bu saydıklarımızın içinde su katkısı her zaman azdır. Suyun yerini hiç bir şey tutamaz. Gebe kadının günde en az 8 bardak kadar su içmesi oldukça önemlidir.

Lif içeren gıdalar: Gebelikte lif içeren gıdaların alımı daha sağlıklı bir gebelik süreci yaşamanıza sebep olur. Lif içerikli gıdalarda enzim olayı hızlı sağlandığından sindirim sistemi kanallarında da tembellik söz konusu olmaz. Böylece kabızlık gibi riskli durumların içine girmemiş olursunuz. Kansızlık olayı gebelikte oldukça rahatsız edici bir durumdur. Bu yüzden kan yapıcı gıdaları tüketmelisiniz.Lif içeren gıdalar neler isterseniz size onlardan bahsedelim. Başta meyve ve sebzeler ağırlıklı olarak lif içerir. Daha sonra yeşil sebzeler ağırlıklı lif içerir. Gebelikte size tavsiyemiz sebze ve gıdaları taze olarak zamanın da tüketmenizdir.

Et, Balık, Tavuk: Bu 3 önemli unsuru da gebelik sürecinde düzenli bir şekilde tüketmelisiniz. Hamilelikte beslenme oldukça dikkat gerektiren ve önem taşıyan niteliktedir. Bebeğinize ve kendinize sağlıklı gıdalar ile beslenerek iyi bakın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM