Tuğba DALKILIÇ
Tuğba DALKILIÇ
tdalkilic@vahsibati.net
İş Görüşmesine Giderken Nasıl Giyinmeli?
 • 0
 • 386
 • 04 Temmuz 2017 Salı
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

İş Görüşmesine Giderken Nasıl Giyinmeli? İş görüşmesinde çoğu insan ne giyeceğini şaşırır ve paniklediğinden dolayı bazen yanlış seçimler yapar ve işveren karşısına hiç olmadığı birisi görünümünde çıkar, bu durum kariyer hayatına eksi olarak yazılır. Bu görüşmede giydiğiniz kıyafetler sizin kişiliğinizi yansıtırken yeteneklerinizin önüne geçmemeli ve asıl amacınızın kariyer olduğunu belli etmeniz gerekir. Bu demek değil ki dikkat çekici giyinmeyin diyorsak özensiz giyinin de demiyoruz. İş görüşmesinde kıyafetler, hal ve hareketlerin büyük önemi vardır, bu yüzden her ayrıntıya dikkat etmeli ve özen göstermelisiniz.

İş Görüşmesine Giderken Nasıl Giyinmeli
İş Görüşmesine Giderken Nasıl Giyinmeli

İş Görüşmesine Giderken Nasıl Giyinmeli?

Her iş görüşmesinde aynı kıyafetler giyilmeyebilir, iş için gittiğiniz firmanın kıyafet konusunda farklı düşünceleri olabiliyor, bu yüzden şirketi önceden araştırıp buna göre bir kıyafet seçimi yapmalısınız.

Gideceğiniz kurum eğer holding, banka, kamu kurumu ya da finans kurumlarından birisi ise bu firmaların belirli bir kurum kültürü vardır ve bunu göz önünde bulundurarak kıyafetini seçerseniz daha doğru bir seçim yapmış olursunuz. Gelenekselden kastımız ise, bildiğiniz ceket ile pantolon veya ceket ile etek kombinasyonu ve tek düz renkli elbiselerdir. Kumaş pantolon, beyaz gömlek ile kalem etekler bu kurumlarda artık klasikleşmiş kıyafetlerdir.

İş Görüşmesine Giderken Nasıl Giyinmeli
İş Görüşmesine Giderken Nasıl Giyinmeli

Kıyafet seçimini bu şekilde ayarlayabilirsiniz. Şimdi sıra ayakkabı seçiminde, ayakkabı seçiminiz burnu açık modellerden olmazsa daha iyi olur. Çok fazla uzun olmayan bir topuklu stiletto ayakkabı kullanabilir ve toplu bir saç modeliyle, fazla abartılı olmayan bir makyaj kombinasyonuyla bu görüşmeyi bitirebilir ve gününüzü kurtarabilirsiniz. Kurumsal firmalarda kullanılan kıyafet renklerine gelirsek, en çok siyah tonları gri, lacivert, koyu yeşil ile bordo tonlarını kullanabilirsiniz.

İş görüşmesine gideceğiniz sektör turizm, eğitim, emlak, sağlık ve halkla ilişkiler tarzında daha çok hizmete yönelik bir sektörde ise, bu tür şirketlerde belirli bir giyim kodu kesinlikle vardır. Giyim kodundan kastımız resmi kıyafet ya da yarı resmi kıyafet şartı vardır. Önceden bu bilgiyi alamadıysanız klasik kıyafet giyebilir ve bu kıyafete hafif eklemeler yaparak biraz yumuşak görünmesini sağlayabilirsiniz. Klasik olarak ceket ile pantolon kombinasyonunu kullanabilirsiniz ya da ceket ile eteğin ciddiyet kombinasyonunu kullanabilirsiniz. Pastel tonlara ağırlık verirseniz ciddiyet ön planda olur ve işe alınmanıza etkisi olur.

Görüşmeye gideceğiniz sektör her zaman bu kadar tek kalıp olmaz, eğer reklam, müzik, sanat, medya gibi kurumlara iş görüşmesine giderseniz bu kurumlarda yaratıcılık ön plandadır ve klasik giyinen birisi yerine rahat giyinen birisini tercih ederler. Giyim konusunda triko kazak, bluz, gömlek, elbiseler ya da siyah jean pantolonlar giyebilirsiniz. Ama rahat olun dediysek fazla da abartmamakta fayda var. Sonuçta bir iş görüşmesine gittiğinizde giyiminiz kişiliğinizi yansıtacaktır. Canlı renkleri kullanabilirsiniz ama fazla göze batmayacak şekilde olmalı, aksesuar kullanabilirsiniz, örnek olarak güzel bir broş üzerinde güzel duracaktır. Desenli bir fular ayrı bir hava katacaktır ve buda sizin tarz sahibi ve zevkli bir kişi olduğunuzu gösterecektir.

 

Bir önceki yazımız olan İsteğe Bağlı Prim Oranları başlıklı makalemizde isteğe bağlı bağ kur prim oranları, İsteğe Bağlı prim ve isteğe bağlı prim oranları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM