Tuğba DALKILIÇ
Tuğba DALKILIÇ
tdalkilic@vahsibati.net
İş Kazasında Maddi Tazminat Almak!
 • 0
 • 148
 • 04 Temmuz 2017 Salı
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

İş Kazasında Maddi Tazminat Almak! Sigortalı çalışanların çalıştıkları sürede İş Kazası geçirmesi ya da Meslek Hastalığı sonucu beden ya da ruhen çalışamaz duruma gelmesi halinde Çalışan Sigortalının İşverenden Maddi Tazminat talep etmesi hakkı vardır. İşveren İş kazası ya da meslek hastalığı sonucu çalışamaz duruma gelen sigortalının sadece masraflarını karşılamakla kalmaz aynı zamanda sigortalının sürekli iş görmemezlik durumunda kalması halinde Maddi Tazminat ödemekle yükümlü olur.

İş Kazasında Maddi Tazminat Almak!
İş Kazasında Maddi Tazminat Almak!

İş Kazasında Maddi Tazminat Almak!

Maddi TAZMİNAT tan yararlanabilmesi için Sigortalının mutlaka sigortası düzenli yatıyor olması gerekmektedir. Zira sigortalı gösterilmeyen çalışanlara Maddi Tazminat yapılamaz. Ancak Çırak, Aday Çırak ve Meslek liselerinde öğrenim gören ve staj yapan öğrencilerde bu haklardan yararlanabilmektedir.

İş Kazasında Maddi Tazminat Almak

Sigortalının İş kazası Tazminatından yararlanması için mutlaka üç gün içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumlarının Denetim memurlarına ve Çalışma Bakanlığı Müfettişlerine bizzat ya da taahhütlü posta ile İşveren tarafından bildirilmesi gerekmektedir. Aynı şekilde kaza sonrası polis ya da jandarmaya bildirilmek zorundadır.

Kaza sonucunda Bilirkişiler tarafından yapılan inceleme sonucunda alınan raporlar, bilgi, tutanaklar sonucunda Maddi Tazminat ödenir. İşverenin itirazı dâhilinde Mahkemeye intikal etmesi halinde şayet işveren suçlu görülürse kaza gününden itibaren hesaplanan ödemeye faiz işlenmektedir.

Burada işverenin bazı yükümlülükleri vardır ki; ilk önce kaza sonrası işçiyi vicdani bir şekilde en yakın sağlık kuruluşlarına ulaştırması gerekmektedir. Daha sonra mutlaka gerekli Kurumlara bildirimde bulunması gerekmektedir. Ayrıca herhangi bir kaza ile karşılaşmayı önlemek için iş yerinde İş Güvenliği Kanunun da belirtilen gerekli önlemleri alması gerekmektedir. Ayrıca eğer İşveren 50 kişi üzerinde işçi çalıştırıyorsa en az bir ya da daha fazla hekim bulundurması gerekmektedir. İşverenin uyması gereken en önemli bir görevi de duruma Sosyal Güvenlik Kurumu el koyuncaya kadar geçen sürede sigortalıya sağlık yapması zorunluluğudur.

 

Bir önceki yazımız olan İsteğe Bağlı Prim Oranları başlıklı makalemizde isteğe bağlı bağ kur prim oranları, İsteğe Bağlı prim ve isteğe bağlı prim oranları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM