Tuğba DALKILIÇ
Tuğba DALKILIÇ
tdalkilic@vahsibati.net
İsteğe Bağlı Prim Oranları
 • 0
 • 253
 • 04 Temmuz 2017 Salı
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

İsteğe Bağlı Prim Oranları, Sosyal Güvenlik Kurumun bir diğer emeklilik hizmeti de İsteğe Bağlı Sigorta sistemidir. Bu sigortalılıktan çalışmayan kişiler yararlanmaktadır. Bu sistemden kişiler sigorta primlerini kendileri yatırarak hem sigortalılık sisteminden hem de Genel Sağlık Sigorta sisteminden yararlanırlar.

İsteğe Bağlı Prim Oranları
İsteğe Bağlı Prim Oranları

İsteğe Bağlı Prim Oranları

5510 Sosyal Güvenlik Kurumu yönetmeliğine göre İsteğe Bağlı sigortalılık hizmetinden Türkiye de ikamet eden Türk Vatandaşları ve Türkiye de ikametgâh ederken Sosyal Güvenlik sözleşmesi imzalayan ülkelerdeki Türk vatandaşları yararlanmaktadır. Ayrıca İsteğe Bağlı sigortalı olabilmek için; 5510 Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamına göre sigortalı çalışmıyor olması kendi sigortalılıkları nedeniyle yaşlılık ya da malul maaşı almıyor olması ve 18 yaşını doldurması gerekmektedir.

Kişilerin İsteğe Bağlı Sigortalılık kapsamına girebilmesi için ikametgâh etmiş oldukları il içerisinde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu il müdürlüklerine ya da merkez müdürlüklerine müracaat ederek İsteğe Bağlı Sigorta giriş bildirgesini doldurarak müracaat etmesi gerekmektedir. Müracaat edildiği anda İsteğe Bağlı Sigortalılık başlamaktadır.

İsteğe bağlı sigorta primleri kişilerin kendilerinin belirleyeceği esas kazancın alt ve üst sınırı arasında değişmekte olup, kişiler kendileri belirlerler.

Sosyal Güvenlik Kurumunun 1/01/2017 ile 31/12/2017 tarihleri arası sigorta alt sınır primi 444 TL’dir. Asgari ücretin yüzde 32 si alınarak hesaplanmıştır. İsteğe bağlı sigortalıların kendileri ve eşleri sağlık yardımından yararlanır.

Prim ödemelerde ait olduğu ayın primini en geç 12 ay içerisinde gecikme zammı ile birlikte ödenme olanağı bulunmaktadır.

İsteğe bağlı sigortalılık kişinin sigortalı olarak işe girmesi ile sona ermek de olup aynı zamanda kişinin ölüm tarihi ile sona erebilir ya da kişilerin kendilerinin sona erdirmesi durumunda prim ödeme son günü itibarıyla sona erdirebilirler.

 

Bir önceki yazımız olan İlk Defa Solaryuma Girenlere Uyarılar başlıklı makalemizde İlk Defa Solaryuma Girenlere Uyarılar, İlk Defa Solaryuma Girenlerin dikkat etmesi gerekenler ve ilk defa solaryuma girerken hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM