Saadet AVŞAR
Saadet AVŞAR
savsar@vahsibati.net
Kahverengi Akıntı
 • 0
 • 213
 • 23 Haziran 2017 Cuma
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Kahverengi Akıntı, adet döneminde ve hamilelikte bir takım vajinal akıntılar oluşabilir. Hamilelerde birçok akıntı ve kanama olabilmektedir. Hamile olmayan kadınlarda ise bu tür akıntılar bir rahatsızlığın belirtisi olabildiği gibi normal bir akıntı da olabilir. Özellikle akıntınız az ise bu oldukça normal görülmektedir. Adet döneminde her kadının akıntısı olur.

Kahverengi Akıntı

Bazı akıntıların oldukça fazla faydası vardır. Bu akıntılar sayesinde vajina duvarını saran eski hücreleri kendisiyle beraber dışarı çıkarır. Bu sayede vajina temiz ve sağlıklı olur. Eğer akıntınız açık renkte, yoğun miktarda ve kokusuzsa merak edilecek bir durum yoktur. Çünkü tüm bunlar östrojen salgının artmasıyla gerçekleşir.

Ama akıntınız kahverengi, kırmızımsı, sarımsı ve kötü kokuluysa ayrıca idrarınızı yaparken yanma hissi oluşuyorsa bu bir rahatsızlık olabilir. Adetten önce olan kahverengi akıntılar rahatlığın göstergesi olabilmektedir. Âdete yakın akıntınız varsa bu aylık döngünüzün başlangıcı olarak bilinir.

Kahverengi akıntının birçok sebebi olabilir bunlardan bazıları; Bebeğin plasenta yerleşimi ve bebeğiniz büyürken kendine yer açması sırasında damarlarda oluşan çatlaklar kahverengi akıntıya neden olabilir. Eğer kanamanız kahverengiyle başlayıp kırmızıya dönerse hemen doktora gidin çünkü düşüğün işareti olabilir.

Âdetiniz sırasında kırmızı olan kanamanız kahverengiye dönüşüyorsa âdetinizin bittiği anlamına geliyor. Adet döneminizde kanamayı sağlayan adet mukozasıdır. Bu dokular yenilenirken kahverengi akıntı gelebilir. Doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda da bu tür kahverengi akıntılar olabilir.

Spiral kullanımında oluşan herhangi bir tahrişle kahverengi akıntı olabilir. Ayrıca mantar enfeksiyonu ve rahim ağzı kanserinin de belirtileri olabilir. Kahverengi akıntının sebebi mutlaka araştırılmalıdır. Bir uzaman gitmenizde fayda var.

 

Bir önceki yazımız olan Meme Kanseri Nedir ve Nasıl Önlem Alınabilir? başlıklı makalemizde gögüs kanseri neden olur, gögüs kanseri nedenleri ve gögüs kanserin belirtileri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2018-07-13 18:25:08