Saadet AVŞAR
Saadet AVŞAR
savsar@vahsibati.net
Kalsiyum ve Fosfor
 • 0
 • 319
 • 04 Temmuz 2017 Salı
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Kalsiyum ve fosfor, kalsiyum insan vücudunda en çok bulunan madensel maddedir. Vücuttaki kalsiyumun çoğu fosforla birleşik durumdadır. Kalsiyum %99, fosforun %80-90 kadarı kemik ve dişlerde yerleşmiştir. Vücudun ortalama 1,5-2’sini kalsiyum oluşturur.

Kalsiyum ve Fosfor

Kalsiyum ve fosfor protein yapısındaki yumuşak kısımların üzerini kaplamak suretiyle kemiklerin ve dişlerin oluşumunu sağlamaktadır. Kemiklerde az miktarda diğer madenler de bulunur. Vücuttaki kalsiyum %1’i, fosforun %10 kadarı vücut sıvılarında ve hücrelerinde bulunmaktadır. Kalsiyum ve Fosforun işlevleri: Kemik ve dişlerin yapı taşıdır. Kemik ve dişler, yumuşak dokuların kalsiyum ve fosforla kaplanıp zamanla sertleşmesiyle oluşur. Kandaki kalsiyum kanın pıhtılaşması için önemlidir. Yine kandaki kalsiyum, kas tonu ve sinir iletimi için gereklidir.

Kalsiyum ve Fosfor
Kalsiyum ve Fosfor

Kalp kaslarının normal çalışması ve dinlenmesi için gereklidir. Fosfat iyonları, tampon yaparak vücut sıvılarının nötr ortamda kalmasına yardımcıdırlar. Fosfor, nükleik asitlerin, fosfolipitlerin, yüksek enerji saklayan öğelerin ve birçok koenzimin bileşiminde bulunur. Bundan dolayı fosfor, üremede, hücre çoğalmasında, karakterin geçişinde yağ, karbonhidrat ve proteinlerin metabolizmasında görev alır. Vücut sıvılarındaki kalsiyum ve fosfor hücre içi ve dışındaki sıvıların dengede tutulması için gereklidir.

Yetersizlik Belirtileri: Kandaki kalsiyum düzeyinin sabit tutulması kas ve sinir çalışmaları için elzem olduğundan yeteri kadar vücuda kalsiyum alınmadığı zaman kemiklerden geri çekilerek sabit düzey sağlanmış olur. Bunun sonucu olarak kemikler yumuşar. Bu durum iyi beslenmeyen gebe ve emzikli annelerde çok görülür. Bunun nedeni annenin aldığı kalsiyum ve fosforun çocuk vücudunda iskelet gelişimi için depo edilmesindendir. Kemiklerde 30 yaşına kadar kalsiyum birikimi devam eder.

Kalsiyum ve Fosfor
Kalsiyum ve Fosfor

Daha sonraki yıllarda geri çekilir Gençlikte kalsiyum birikimi en üst düzeyde olursa yaşlılıkta kemik erimesi o kadar az olur. Raşitizm ve osteomolasia (kemiklerin yumuşaması) hastalıklarının nedeni; yeterince kalsiyum alınmaması, kalsiyumun vücutta kullanılmasını sağlayan D Vitamininin yetersizliği, hareketsizlik ve diyette kepekli tahıl ürünlerinin çokluğudur. Ağızdan alınan kalsiyumun ince bağırsaklardan emilerek kemiklerde depo edilmesini sağlayan en önemli faktör D Vitaminidir. Kalsiyuma olan ihtiyaç, gebelikte, emziklilikte, büyümekte olanlarda ve yaşlılarda fazladır. Normal. Yetişkinler için günlük 500-600 mg. kalsiyum yeterlidir.

Çocuklar, ergenler ve yaşlılar günde 800 mg. kalsiyum almalıdır. Kalsiyum Kaynağı Yiyecekler: Kalsiyum için en iyi kaynak süt ve ürünleridir. Kemikler de iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Kemikler biraz sirke ile kaynatılınca elde edilen sıvı kalsiyum bakılmandan zengindir. Pekmez, susam, fındık, fıstık, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller ve kurutulmuş meyvelerde de kalsiyum vardır. Genellikle proteinden zengin yiyecekler fosfordan da zengindir. Yeteri kadar kalsiyum yiyecekler aynı zamanda fosforu da karşılar.

Bir önceki yazımız olan İştah Kesmek için Önemli ipuçları başlıklı makalemizde iştah kesmek için ne yapılabilir, iştah kesmek için ne yapmak gerekir ve iştah kesmek için ne yapmalı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM