Saadet AVŞAR
Saadet AVŞAR
savsar@vahsibati.net
Kanserden Korunmada Beslenmenin Önemi Nedir?
 • 0
 • 217
 • 04 Temmuz 2017 Salı
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Kanserden Korunmada Beslenmenin Önemi Nedir? Kanserden korunmada beslenmenin önemi çok büyük. Araştırmalara göre kanser oluşumunun iki başlıca nedeni vardır. Kalıtsal faktörler ve çevresel faktörler. Kalıtsal faktörleri kontrol etmek mümkün değildir.

Kanserden Korunmada Beslenmenin Önemi Nedir
Kanserden Korunmada Beslenmenin Önemi Nedir

Kanserden Korunmada Beslenmenin Önemi Nedir?

Çevresel faktörler ise tamamen bizlere bağlıdır. Sigara, alkol, hava kirliliği, sağlıksız beslenme, obezite, hareketsiz yaşam ve aşırı güneş ışınları kansere davetiye çıkaran faktörlerdir. Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Çağatay Demir çevresel faktörden beslenme, obezite ve hareketsizliği dengelediğimiz anda kanserden %30 oranında korunabileceğimizi söylüyor. Demir’e göre diğer faktörleri de engellediğimizde ise sigara, alkol vs. gibi kanserden korunma oranımızı %80 e çıkarmamız mümkün. Bu oranda dengeli beslenmenin payı da çok büyük.

Dengeli beslenme sağlıklı beslenmemize yarar sağlayacağı gibi, kanserden de korunmaya yardımcı olacaktır. Uzman Demir, günde 5 porsiyon ve çeşitli renklerde sebze ve meyveleri öneriyor. Çeşitli renklerde sebze ve meyvelerin tüketimi akciğer, ağız, yemek borusu, mide ve kalın bağırsak kanserlerinin önlenmesinde büyük rol oynadığını belirten diyetisyen Demir, bu gıdaların kanserden koruyucu özelliklerini farklı birkaç mekanizma ile göstereceğinin altını çiziyor. Bunlardan ilki gıdalarda bulunan antioksidanlardır.

Antioksidanlar kanserden koruduğu gibi, düşük kalorileriyle de meyve ve sebze ağırlıklı beslenmenin obeziteye karşı önlem olduğu da biliniyor. Obezite meme, kolon, endometrium, yemek borusu ve böbrek kanserlerinde riski arttırdığı düşünülürse, meyve ve sebze tüketiminin artması kanser riskini önemli ölçüde azaltıyor. 
Ancak meyve ve sebzeleri tüketirken farklı renklerdeki meyve ve sebzeleri tüketmek ve besin çeşitliliği sağlamak çok önemli. Vücudun ihtiyaç duyduğu besin değerlerini çeşitlilikle sağlayabiliriz ancak. Meyveleri çok iyi yıkayıp temizleyerek kabuklarıyla beraber tüketmek gerekiyor.

Kanserden Korunmada Beslenmenin Önemi Nedir
Kanserden Korunmada Beslenmenin Önemi Nedir

Meyvelerdeki lifin ağırlıklı olarak kabukta bulunmasından kaynaklı kabuklu meyve tüketmek kanserden koruduğu gibi, kolesterol, şeker ve kabızlık gibi sorunları da önlemiş oluyor. Vitamin değerleri açısından ise sebzeleri haşlayarak tüketmek daha faydalı. Mevsimindeki sebze ve meyveler hem daha ucuza bulunabileceği gibi hem de tazelik açısından, besin değeri açısından daha önemlidir. Mevsimine uygun meyve ve sebze tüketmeye özen göstermeliyiz.

Araştırmalara göre kırmızı et, salam, sosis, sucuk tarzı besinlerin kolon kanserine neden olduğu belirlenmiştir. Beslenmede bu tarz yiyeceklerden uzak durmalıyız.

Tam tahıl ürünlerinin ağız içi, gırtlak, yemek borusu, yutak, mide, kolon, rektum, karaciğer, mesane, pankreas, meme, rahim, yumurtalık, prostat ve böbrek kanserlerine karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. Araştırmalara göre işlenmiş tahıllar yerine tam tahıllı besinleri tercih etmek içerdikleri antioksidanlar ve liflerden kaynaklı kanserden korunmada büyük ölçüde yarar sağlamaktadır.

Yağsız et, derisiz tavuk eti öneren Demir, sakatatlardan uzak durmamızı, yemeklere konan yağın azaltılmasını öneriyor. Yanlış pişirme yöntemleri de kansere yol açmaktadır. Mangal yerine fırın kullanımı, kızartma yerine haşlama kullanılması sağlık açısından yararlı olduğu gibi kansere karşı da korumada etkili yöntemlerdir.
Kanserden korunmada başı çeken beslenme yöntemleri ve besinler şu şekilde sıralanmaktadır:
Domates, içindeki maddeden kaynaklı meme ve akciğer kanserlerinde riski azalttığına dair çok sayıda araştırma bulunmaktadır.

Brokoli, karnabahar, Brüksel lahanası ve lahana kolon ve prostat kanserine karşı önemli koruyuculardır. Sarımsak midede bulunan bir tür bakteri oluşumunu önler ve mide kanserine karşı korur. Soya özellikle hormonlara bağlı kanser çeşitlerinin oluşumunun önlenmesinde yardımcıdır. Yeşil çay içerdiği antioksidan bileşimlerin kanser e kalp hastalıklarına karşı koruyucu olduğu belirlenmiştir. Üzüm ise yapısında bulunan güçlü antioksidanlarla kanserden koruyucu özelliği olduğu belirlenmiştir.

Bir önceki yazımız olan Kalsiyum ve Fosfor başlıklı makalemizde kalsiyum ve fosfor, kalsiyum ve fosfor dengesi ve kalsiyum ve fosfor eksikliği hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM