Saadet AVŞAR
Saadet AVŞAR
savsar@vahsibati.net
Kanserden Koruyucu Besinler
 • 0
 • 176
 • 04 Temmuz 2017 Salı
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Kanserden Koruyucu Besinler, kanserden korunma yöntemlerinin en basında dikkat etmemiz gereken husus beslenme alışkanlığımızdır. Bu konuda İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Erkan Topuz’un açıklamalarına bir bakalım. Güne erken başlamak ve aç karnına su içmek, sabah kahvaltımız da soframız da organik besinlerin olmasına dikkat etmek, kahvaltıda normal çay içmek yerine, yeşil çay, kuşburnu çayı ya da portakal suyu içmeyi tercih edebiliriz.

Kanserden Koruyucu Besinler
Kanserden Koruyucu Besinler

Kanserden Koruyucu Besinler

Eğer mümkünse elimizden geldiğince işimiz yoksa bilgisayarımızı açmamak, cep telefonumuz ile mümkün mertebe kısa ve öz konuşmaya dikkat etmek, şayet telefonu kullanmak zorunda isek kablolu telefonları tercih etmek. Gün içinde mutlaka 2–3 meyve yemek tercihen elma olmasına özen göstermek. Akşamları ise beyaz et’i tercih etmek, Balık, Hindi Eti veya köy tavuğu olabilir. Kırmızı eti ise 15 gün de bir yememizin sağlığımıza faydası oldukça fazladır. Haftada 2–3 kez Balık çorbası içilmelidir.

Gün içinde soframızda 1 çeşit zeytinyağlı olmasına özen göstermek, bulunduğumuz mevsim uygun ise gün aşırı nar suyu içmeyi tercih etmeliyiz. Banyo alışkanlığımız fazla ise Bebek şampuanı ve ya zeytinyağlı sabun kullanılmalıdır. Ev içinde en fazla zaman geçirdiğimiz aktivite televizyon seyretmektir eğer bu alışkanlığımız var ise televizyonu 5 metre mesafeden izlenmelidir.

Kanserden Koruyucu Besinler
Kanserden Koruyucu Besinler

Birde evde televizyon keyfi yaparken kuruyemiş tüketmeyi seviyor isek kavrulmuş kuruyemişten uzak durmalıyız, buna en basit örnek fındıktır. Fındığı kavurduğunuz zaman üzerindeki zar erir ki fındığın en yararlı yeri orasıdır. Bir diğer dikkat etmemiz gereken ise karanlıkta uyumak maalesef günümüzde birçok evde gece lambası kullanılmaktadır oysaki bu durum hiçte sağlıklı değildir. Buraya kadar olan kısımda günlük yapmamız gereken şeyleri anlattık peki ya özellikle dikkat etmemiz gerekenler nelerdir.

Prof. Dr. Erkan Topuz bizleri bu konuda şu şekilde aydınlatmıştır. Tükettiğimiz besinlerin Flavon maddesi içermesine özellikle dikkat etmeliyiz. Peki, Flavon maddesi hangi besinlerde bulunur. Lahana, pazı, hardal otu, karnabahar, Brokoli, zerdeçal, yaban mersini, kara erik ve üzüm bu listenin başında yer almaktadır. Beyaz ette ise balık ağırlıklı olması önemle vurgulanır çünkü omega 3 içerdiğinden kansere karşı etkisi yadırganamaz. Prof. Dr. Erkan Topuz Alkol ve sigara tüketiminin zararlarından bahsederek kesinlikle kullanılmamasını önerdi. Bütün bunlara dikkat ettiğimiz takdirde, Prof. Dr. Erkan Topuz kanserden korunabileceğimizi açıkladı.

Bir önceki yazımız olan Kanserden Korunmada Beslenmenin Önemi Nedir? başlıklı makalemizde kanserden korunma beslenme, kanserden korunmada beslenme ve kanserden korunmada beslenme ilkeleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM