Saadet AVŞAR
Saadet AVŞAR
savsar@vahsibati.net
Kızlık Zarı Dikimi
 • 0
 • 421
 • 05 Temmuz 2017 Çarşamba
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Kızlık Zarı Dikimi Fiyatı ve Garantili Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Olur? Bu yazımızda kızlık zarı nasıl yırtılır, kızlık zarının yırtılması, yırtılan kızlık zarının dikilmesi ve fiyatı ile garantili kızlık zarı dikimi hakkında bilgiler vereceğiz. Bu soruların cevaplarına geçmeden önce, “Kızlık zarı nedir?” sorusunu cevapladıktan sonra, diğer soruların cevaplarına sıra ile geçebiliriz. Kızlık zarı, Latince adı “Hymen” olan, vajinanın girişinden 2-3cm içeride bulunan bir dokudur. Birçok kültürde farklı değeri olan bu zar için, birçok bilim adamı kadınların adet gördüğü ilk güne kadar zarın, vajinayı dış etkenlerden koruduğu yönünde fikir beyan etse de bugün tam olarak bilimsel bir faydası ya da zararı yoktur.

Kızlık Zarı Dikimi
Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık Zarı Dikimi

Kültürden kültüre, farklı anlamlar kazanan bu zar, özellikle de bekâretin önemli olduğu kültürlerde, birçok kadını zor durumda bırakmış ve kadınlarda fizyolojik ve ruhsal olarak ağır zararlara neden olmuştur. Hatta öyle ki, cinsel ilişkiye girmiş birçok kadın, bağlı olduğu kültür yapısı nedeniyle ve sevdiği insanı kaybetmemek, hatta ve hatta kendi hayatını riske atmamak için çareyi, kızlık zarını yeniden diktirmekte bulmuştur. Peki, bu kızlık zarı adını verdiğimiz çok küçük doku parçası nasıl zarar görüyor? Yeniden dikilebilir mi ve bu işlemi kimler gerçekleştirebilir ve fiyatları ne seviyededir? Tüm bu soruların cevaplarını, yazının devamında bulabileceksiniz.

Kızlık zarı nasıl zarar görür veya yırtılır?

Bazı kültürlerde bekâretin simgesi olarak görülen kızlık zarı birçok kültürde ise hiçbir anlam ifade etmeyen bir doku parçasıdır. Kızlık zarı, yaygın olarak cinsel birleşme sırasında yırtılarak zarar görür ve az miktarda kanama ile yırtıldığı ya da zarar gördüğü anlaşılabilir. Fakat her kanama, kızlık zarının yırtıldığı anlamını taşımaz. Vajina girişinin 2-3cm kadar içinde olan bu zar, sadece cinsel birleşme ile değil çeşitli sebeplerle de zarar görebilir ya da yırtılabilir. Bu sebeplerden bazıları, vajinaya parmak ya da ince uzun nesneler sokmak, kızlık zarına zarar verebilecek nedenler dir. Bir kere yırtılan bir zar kendi kendine yeniden iyileşemez. Ancak, kızlık zarının yeniden diktirilmesi gibi bir alternatif, bekâret konusunda ciddi yaptırımları olan bazı kültürler için kadınların kurtarıcısı görevini üstlenir.

Kızlık Zarı Dikimi
Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık zarı dikimi kimler tarafından yapılır?

Yazımızın başından beri kızlık zarının fizyolojik ve anatomik olarak gereksiz bir doku parçası olduğunu vurguladık. Ama maalesef ki bazı kültürlerin yaptırımlarından dolayı, kızlık zarı yırtılan kadınlar, kızlık zarı dikimi yaptırmak zorunda kalmışlardır. Kızlık zarı dikimini, sadece kadın doğum uzmanları ve plastik cerrahlar yapabilirler. Bunların dışında kalan kişiler, kesinlikle bu işin uzmanı değildir ve ciddi sağlık sorunlarına neden olabilirler. Kızlık zarı dikimini yapan uzman ve cerrahlar da hastanın mahremiyeti saygı gösteren, hasta ile arasında geçen tedavi hakkındaki bilgileri 3. kişilerle paylaşmayacak erdeme sahip kişilerdir. (Hastanın mahremiyeti sadece bu konu için değil diğer sağlık sorunları için de geçerlidir.)

Kızlık zarı nasıl dikilir?

Kızlık zarı, sadece kadın doğum ya da plastik cerrahlar tarafından, ameliyat araç ve gereçleri kullanılarak, sağlıklı ortamlarda, öncelikli olarak hastanın sağlığı gözetilerek dikilir. Pahalı bir operasyon olan kızlık zarı dikiminde, dikimi gerçekleştirecek olan cerraha olan güven de önemlidir. Her iş alanında olduğu gibi sağlık sektörü içerisinde para olan her işin içinde, iş etiğinin geri plana itilebileceği unutulmamalı ve bu tür bir operasyonlar, kesinlikle güvenilir bir uzmana yaptırılmalıdır.

Kızlık Zarı Dikimi
Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık zarı dikimi fiyatları Ne kadar ve fiyatları etkileyen unsurlar nelerdir?

Kızlık zarı dikimi fiyatları dikim yöntemlerine, dikimi yapacak hekime büyük şehirlere ve dönemsel zamanlara göre değişmektedir. Bu dikim yöntemleri geçici ve kalıcı olarak maddelenebilir. Geçici dikimde, zarın onarılmış olarak kalma zamanı 1 aydan daha kısadır. Kalıcı dikime göre fiyatları daha uygundur. Geçici dikim, genelde düğün dönemi öncesinde (yaklaşık 1 ay gibi bir süre öncesi) sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Kalıcı dikim yöntemi biraz daha pahalı bir yöntemdir. Geçici dikim yönteminde fiyatlar aşağı yukarı 1500 lira civarında seyrederken kalıcı dikim yönteminde bu fiyat, 1500 liranın üzerinde olabilmektedir. Unutulmamalıdır ki, bu fiyatlar yıldan yıla ve hekimden hekime değişkenlik göstermektedir. Yine de fiyatlar konusunda güncel fiyatların, dikimin yaptırılacağı hekimden alınması daha uygun olacaktır.

Garantili kızlık zarı dikimi nedir?

Garantili kızlık zarı dikimi, her dönem için talep edilen bir yöntemdir. Geçici yöntemle arasındaki farkın, geçici dikimde dikişlerin, kısa süre içersinde kendiliğinden düşme ihtimali varken, garantili kızlık zarı dikiminde bu süre daha uzun bir zaman dilimini kavramaktadır. Bu yöntem, yaklaşık 30 dakikalık bir operasyonla zar neredeyse eski haline getirilir. Ve kesinlikle, uzman bir hekim dışında, zarın yeniden dikilmiş olduğu anlaşılamaz.

Flep yöntemi denilen bir yöntemle yapılan bu kalıcı dikim sırasında, lokal anestezi yöntemi uygulanarak dikim yapılır. Dikim sonrasında bir süre, dikimden verim alınabilmesi için, hastalar bazı aktivitelerden (ağırlık kaldırmak gibi) uzak tutulur. Kızlık zarı dikimi, sadece cerrahi operasyonla bitmemektedir. Operasyon sonrası hekim tarafından verilen ilaçların düzenli kullanımı ve operasyon sonrası düzenli kontrollerle hekime muayene olmak, gerekli pansumanların yaptırılması gibi unsurlar, zarar gören zarın iyileşmesinde önemli rol oynamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kızlık Zarı Çeşitleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM