Tuğba DALKILIÇ
Tuğba DALKILIÇ
tdalkilic@vahsibati.net
Kurban Bayramında Et Pişirme Yöntemleri
 • 0
 • 182
 • 06 Temmuz 2017 Perşembe
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Kurban Bayramında Et Pişirme Yöntemleri, kurban bayramına çok az bir zaman kaldı, ancak yapılan birçok yanlış bayramlarda uygulamış olduğumuz diyetlerin boşa gitmesini sağlıyor. Bununla birlikte birçok kişi, yanlış et pişirme yöntemleri yüzünden sağlıklarını risk ediyor.

Kurban Bayramında Et Pişirme Yöntemleri

Yapılan araştırmalarda, besinlerin toplum arasında yarı yarıya yanlış pişirme şeklinden kaynaklanan kilo alımları ve çeşitli hastalıklar uzman doktorlar tarafından bilimsel olarak kanıtlanıyor. Kurban bayramı en önemli dini bayramlarımızdan bir tanesidir.

Dini görevlerimizi yerine getirirken, bu dönemde kırmızı eti haliyle fazla tüketme ihtiyacı duyarız. Ancak kesilen kurbanın etinin doğru şekilde saklanmaması, kesilmemesi ve pişirilmemesi çeşitli sağlık problemlerini de beraberinde getirebiliyor.

Diyetisyen Serkan Tutar, kurban bayramı için bazı özel ipuçlarını paylaşıyor. Gün içerisinde kırmızı eti çok fazla tüketeceğiniz için sabah kahvaltısını biraz daha hafif yapmalısınız. Örneğin yeşilliklerden oluşan bir tabak yanında domates, salatalık ve bir fincan yeşil çay ile bayramın ilk gününe merhaba diyebiliriz.

Çeşitli sağlık sorunlarına karşı önlem almak için kurbanı kesecek kişinin hijyen ve temizlik kurallarına özen göstermesine dikkat ediniz. Bununla birlikte kurbanınızı kesim yapacağınız yerin, temiz olmasına sağlıklı bir ortamda olmasına özen gösteriniz.

Kurban Bayramında Et Pişirme Yöntemleri
Kurban Bayramında Et Pişirme Yöntemleri

Etlerimizi nasıl saklamalıyız? 

Burada çok yanlış yapılan bazı konulara değinelim. Kesilmiş olan kurban etini en az bir gün buzdolabında bekleterek tüketmelisiniz. Çünkü et bu süre zarfında suyunu çekme işlemini gerçekleştirecektir. Kesilmiş fazla ve daha sonra tüketeceğiniz etlerinizi buzdolabında 4-5 gün saklayabilir, ya da derin dondurucuda 2-3 ay gibi bir süre ile muhafaza edebilirsiniz.

Etlerimizi nasıl pişirmeliyiz?

Sağlıklı et pişirme yöntemleri nelerdir? Toplumumuzda en çok yapılan yanlışlardan bir tanesi de sağlığımızı ikinci planda tutarak, damak zevkimizi her şeyin önünde tutmamızdan kaynaklanıyor. Kırmızı eti kavurma ya da çeşitli kızartma yöntemleri yerine haşlayabilirsiniz, ya da ızgara şeklinde tüketebilir yahut fırına verebilirsiniz.

Sağlıksız pişirdiğiniz her etin sizi mide ve kolon kanseri gibi çeşitli hastalıklara karşı yakınlaştıracağını aklınızdan çıkarmayın. Bayram süresince kilo alıp daha sonra kilo vermek için çabalamamanız için de bazı önerilerimiz olacak.

Malum bayram ziyareti, akrabalar, eşler, dostlar herkes ziyaret edilecek. Her gidilen yerde baklavalar, tatlılar, çikolatalar gelecek. Mümkün olduğunca aşırıya kaçmamalısınız. Size gelen misafirlerinizin sağlığı ve onların iyiliği için onlara güzel bir meyve tabağı hazırlamanız daha iyi olacaktır.

Özellikle bayram süresince, su tüketiminizi fazlalaştırın. Çok fazla miktarda protein ve kırmızı et tüketeceğiniz için sindirim sisteminize yardımcı olmanız gerekiyor. Suyun faydalarından ve yararlarından bahsetmemize gerek yok, mutlaka günde 1,5 litre 2 litre su tüketin.

Tatilinizi boşa harcamayın, çeşitli spor dalları ile fırsat bu fırsat diyerek ilgilenemeye başlayın. Sağlıklı et pişirme yöntemlerini ve kurban bayramında alınan kiloların nedenlerini, sebeplerini vahsibati.net olarak açıklamaya çalıştık. İyi bayram diler, sağlıklı günler temenni ederiz.

Bir önceki yazımız olan Kek Neden Kabarmaz? başlıklı makalemizde kek neden eşit kabarmaz, kek neden iyi kabarmaz ve kek neden kabarmaz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM