Saadet AVŞAR
Saadet AVŞAR
savsar@vahsibati.net
Kürtaj Fiyatları Nasıl Hesaplanır?
 • 0
 • 42
 • 06 Temmuz 2017 Perşembe
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Kürtaj Fiyatları Nasıl Hesaplanır? Bilinmesi Gerekenler. Kürtaj, istenmeyen gebelikleri, düşük varsa, cenini ve cenin parçalarını tahliye etmek, bunun dışında, rahim içi hastalıkların teşhisi ve bu sebeple rahimden alınan patolojik parçaları incelemek ve tanı koymak için uygulanan bir işlemdir. Tıbbi bir müdahale olduğu için bu işlem, sadece, tam donanımlı bir hastanede ve uzman jinekologlar tarafından yapılabilir.

Kürtaj Fiyatları Nasıl Hesaplanır
Kürtaj Fiyatları Nasıl Hesaplanır

Kürtaj Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

Sağlığı ilgilendiren her tedavi gibi bu yöntemin de bazı maliyetleri vardır. Bu maliyetler bazı faktörlerden etkilendiği için bazı hastanelerin ve jinekolojik hekimlerin fiyat politikaları arasında farklılıklar olabilecektir. Bu faktörler, kürtajın yapıldığı mevsimden, kürtajın uygulanış şekillerine göre, birkaç yönden farklılık gösterebilmektedir. Bu faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Kürtajın yapılacağı mevsimsel dönem: Kışın uygulanan kürtaj fiyatları, yazın uygulanan kürtaj fiyatlarına göre daha yüksektir. Yapılan araştırmalar, kışın kürtaj talebinin arttığını ve bunun da fiyatları yukarı doğru çektiğini göstermektedir. Bundan dolayı, şanslıysanız eğer, kürtajı yazın yaptırmak, kışa göre daha az maliyetli olacaktır.

Kürtajın yapılacağı bölge: Kürtajın yapılacağı bölge de fiyatı etkileyen başka bir faktördür. Bölgede bulunan jinekolog yoğunluğu ne kadar çok ise, fiyatlar, yoğunluğu az olan diğer bölgelere göre biraz daha düşük olabilecektir. Bunun nedeni ise, piyasadaki fiyat konusundaki rekabetten kaynaklanır.

Kürtaj yapılacak hastanın gebe olduğu hafta sayısı: Gebeliğin ilk haftalarında yapılabilecek bir kürtaj işlemi ile gebeliğin daha ileri haftalarında yapılacak kürtaj arasında fiyat farklılıkları olacaktır. Bunun nedeni, gebeliğin ilk haftalarında kürtaj yapmak için uygulanabilecek alternatif yollar (Bu alternatif yol, ilaçla kürtaj yöntemi olabilir. Gerek olmadıkça tıbbi bir müdahale gerektirmez.) denenebilecekken, ileriki haftalardaki kürtajda ise, cenin biraz daha büyük olacağından kesinlikle tıbbi bir müdahale gerekecek ve bu da maliyeti arttırabilecektir.

Kürtajda tercih edilecek anestezi türü: Uygulanacak anestezi türü de kürtaj fiyatları üzerinde etkili olabilecek faktörlerdendir. Hasta, bu yöntemi kendisi seçebilir. Lokal anestezinin, genel anesteziye göre maliyeti daha az olacaktır.

Kürtajın yapılacağı klinik: Kürtaj, genel olarak cerrahi bir müdahale gerektirdiğinden, kürtajın yapılacağı klinik de önemli olmaktadır. Bu da fiyatlarda etkilidir. Tam donanımlı bir klinik ile tek hekimi ve tek hemşireli bir kliniğe göre ciddi fiyat farkları oluşabilecektir.

Kürtaj Fiyatları Nasıl Hesaplanır
Kürtaj Fiyatları Nasıl Hesaplanır

Kürtaj fiyatı hesaplamasında nelere dikkat edilmelidir?

İstanbul da kürtaj fiyatı hesaplanırken dikkat edilecek hususlar Yukarıda saydığımız etkenlerden bazıları, kürtaj fiyatı hesaplanmasında kullanabileceğimiz bilgileri içermektedir. Konu sağlık olunca, her şeyden önce, tıbbi müdahalelerde riskleri en aza indirmek önemlidir. Tabi riskleri indirmek, bazı maliyetleri de beraberinde getirecektir. Mesela kürtajı, tek hekimi bir yere yaptırmak yerine, acil müdahale edilme imkânı olan hastanelerde yaptırmak, sağlık açısından daha iyi olacaktır. Kürtaj öncesi yapılması gereken testler tam olarak yapılacak, ultrasondan gebeliğin hafta sayısı tespit edilebilecektir. Ama bu da fiyatı yükseltecektir. Ya da kürtajın yapılacağı yer seçiminde, kliniklerin yoğun olduğu bölgeler seçilerek, buradaki kliniklerden fiyat alınarak, en azından hem tam donanımlı hem de uygun fiyatlı bir klinik bulunabilir.

Kürtaj işleminde, fiyatı düşürmenin bir diğer yoluysa, eğer ki herhangi bir sağlık sorunu yoksa genel anestezi yerine lokal anestezi yaptırılarak, fiyatları biraz daha aşağı çekmenizi sağlayabilir. Kürtaj fiyatını etkileyen bir diğer faktör ise mevsimdir. Mevsim konusunda da kışın, kürtaj fiyatları yüksek diye yazın yaptırmayı beklemek gibi bir durum söz konusu olmayacağından, bu tamamen şansınıza kalmış bir durumdur.

Eğer gebe kaldığınız halde kürtaj yaptırmaya kesin olarak karar verdiyseniz, bu kararınızı ileri haftalardaki dönemlere atmamanız, fiyatları aşağı çekmenizde size yardımcı olacak bir diğer seçenektir. Zira ilerleyen haftalardaki kürtaj işlemi, ilk haftalara göre yapılacak olan bir kürtaj işleminden daha zahmetli olacağından, bu da fiyata artı yönde yansıyacak ve fiyatları arttıracaktır.

Kürtaj fiyatlarını etkileyen başka neler olabilir?

Kürtaj fiyatlarının belirlenmesinde sadece yukarıda saydığımız faktörler değil, hamileliğin durumu da etkilidir. Örneğin, isteğe bağlı bir gebelik sonlandırma ile gebelikte düşük olmuşsa, ölü doğum gerçekleşecekse veya dış gebelik bulgusuna rastlanmışsa, bu gibi hallerdeki kürtaj işlemlerinde yine fiyat farkları olacaktır.

İsteğe bağlı gebelik sonlandırma da uygulanacak kürtaj işlemi, bu tür rahatsızlıklara bağlı uygulanacak kürtaj işlemlerinden daha az maliyetli olacaktır. Bu durum da, kürtaj fiyatı belirlenmesinde ve hesaplanmasında etkili bir faktördür. Bu yazımızda kürtaj fiyatlarını etkileyen unsurla birlikte, kürtaj fiyatları İstanbul için hesaplanmasında dikkat edilmesi gereken noktaları yazmaya çalıştık. Kürtaj fiyatlarını, hamilelerin sağlığını tehlikeye atmadan, nasıl makul bir düzeye indirebileceğimizi anlattık.

Bir önceki yazımız olan Kızlık Zarı Dikimi başlıklı makalemizde garantili kızlık zarı dikimi, kızlık zarı dikimi ve kızlık zarı dikimi fiyat hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM