Saadet AVŞAR
Saadet AVŞAR
savsar@vahsibati.net
Maydanoz Suyunun Vücuda Faydaları Nelerdir?
 • 0
 • 170
 • 30 Haziran 2017 Cuma
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Maydanoz Suyunun Vücuda Faydaları Nelerdir? Şifa deposu olarak bilinen maydanoz suyunun, vücuda birçok faydası bulunmaktadır. C vitamini bakımından oldukça zengin olan maydanoz, yemeklerde kullanılmasının yanında suyu sıkılarak da tüketilmelidir. İçeriğinde yüksek oranda bulunan kalsiyum, demir ve potasyum yanında, vitamin olarak da oldukça zengindir. Salatalarda bolca kullanılması önerilmektedir.

Maydanozun vücut için sayısız faydaları bulunmaktadır. Özellikle kadınlar tarafından sıkça bilinen bir kullanım şekli demlenerek tüketilmesidir. Sindirim sistemini hızlandırması, kilo vermede büyük avantajlar sağlamaktadır. İç hastalıkları için vücuda sayısız katkısı bulunan maydanoz; böbrek taşına, idrar yolu enfeksiyonlarına, astıma, bronşite ve ödemlere iyi gelmektedir. Bu bitkinin daha fazla tüketilmesi sağlığınıza büyük katkılar sunacaktır.

Maydanoz Suyunun Vücuda Faydaları Nelerdir?

Maydanozun Faydaları

Öksürük ve Sinüzit; Mukusun daha hızlı atılmasını sağlayan maydanoz boğazı ve nefes yolunu rahatlatmaktadır. Bu faydayı sağlaması için demlenerek tüketilmesi gerekmektedir.

Göz Sağlığı; Gözün ihtiyacı olan A vitamini bakımından zengin olan bitki, retina için oldukça faydalıdır.

İdrar Yolu Enfeksiyonları; Güçlü idrar sökücü olan maydanoz, böbrek taşlarının düşmesine yardımcı olmaktadır.

Cilt Sağlığı; Maydanoz 5 dakika kaynatıldıktan sonra ince ince doğranarak hamurumsu kıvama getirilmeklidir. Soğuduktan sonra yüze maske olarak uygulanmalıdır. Cilde esneklik veren maydanoz, yaşlanma karşıtı koruyucudur. Ayrıca cildin ihtiyaç duyduğu C vitaminini karşılamaktadır.

Nefes Tazeler; İçeriğinde bulunan klorofil sayesinde nefesinizi tazeleyerek ağız kokularının önüne geçmektedir.

Kansere Karşı Koruma; Maydanoz içeriğinde bulunan carnosol denilen bileşenle kanserli hücrelerin çoğalmasını engellemektedir. Bu nedenle çoğu uzman tarafından tüketilmesi önerilmektedir.

Kalp Dostu; Damar koruyucu etki yapan folik asit sayesinde kalp dostu sayılmaktadır. Homosistein denilen zararlı molekülleri saf dışı bırakmaktadır.

Gaz; Gaz problemlerine iyi gelen maydanoz yemeklerden sonra suyu sıkılarak ya da çay olarak içilmelidir. Maydanoz çayının yavaş yavaş içilmesi tavsiye edilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Adaçayı Nedir ve Adaçayının Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizde adaçayı, adaçayı faydaları nelerdir ve Adaçayı Hakkında Yapılan Araştırmalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM