Saadet AVŞAR
Saadet AVŞAR
savsar@vahsibati.net
Meme Kanseri Nedir ve Nasıl Önlem Alınabilir?
 • 0
 • 249
 • 27 Haziran 2017 Salı
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Meme Kanseri Nedir, Nasıl Önlem Alınabilir, son yıllarda kadınların korkulu rüyası haline gelen meme kanseri çoğu kadının erken teşhis için ya da rutin kontrolleri için sağlığına önem gösterdiğini biliyoruz. Meme kanseri, kadınlarda arttıkça bu hastalığın tedavi edilmesi için araştırmalarda artmaktadır. Günümüzde meme kanserinin erken teşhisi için birçok kuruluşlar bulunmaktadır.

Meme Kanseri Nedir ve Nasıl Önlem Alınabilir?

Kadın sağlığının ön plana çıkartılarak kanser vakalarının erken teşhisinde olumlu sonuç alınmasını amaçlayan kurulmuş olan kurumlar her geçen gün daha fazla kadının sağlığı için çalışmalar yapmaktadır. Meme kanserinde ilk teşhisler aslında evinizde ufak çaplı yapacağınız kontroller ile meydana gelmektedir.

Meme kanseri korkusu olan kadınlar öncelikle belirli aralıklarla göğüslerini kontrol etmesi gerekmektedir. Eğer elinizle aşağıdan yukarı doğru cildinize uygulama yaptığınızda ve elinize gelen her hangi sertlikte doktora başvurmazsanız ileride ciddi rahatsızlıklar ile karşılaşabilirsiniz. Ilk muayene olan bu yöntem sizin acil şekilde doktora gitmenize yardımcı olarak erken teşhis koyulmasını sağlayabilir.

Göğüslerinizdeki her sertlik illede meme kanseri olduğunuzu göstermez. Her ihtimale karşı önlem amaçlı meme kanseri tanısı yapabilen bir hastaneye başvurmanızda fayda var. Eğer alınan sonuçlarda böyle bir vaka ile karşılaşılmadıysa meme kanserine önlem almak artık sizin elinizde.

Kanser hastalarının çoğu beslenme kaynaklı ve bulunan ortamdan kaynaklı olabilmektedir. Beslenmenizde hazır gıdalardan uzak durmaya özen göstermelisiniz. Hazır gıdalar içerisinde yer alan katkı malzemeleri kanser hücrelerini tetikleyici olabilir.

Bağışıklık sistemi düşük olan kişilerde hastalığa yakalanma riski oldukça fazladır. Bu yüzden öncelik olarak bağışıklık sisteminizin güçlü olmasına dikkat etmelisiniz. Beslenme bu konuda sizlere destek olacaktır.

Eğer ailede irsi olarak kanser vakaları var ise mutlaka periyodik olarak kontrollerinizi yaptırmanız gerekebilir. Erken teşhisler meme kanserleri için oldukça önemlidir ve sağlığınızı kontrol altına almanıza yardımcı olur.

 

Bir önceki yazımız olan Kadınlar için Başlıca Sağlık Önerileri Nelerdir? başlıklı makalemizde Kadınlar için Başlıca Sağlık Önerileri, Kadınlar için Başlıca Sağlık Önerileri Nelerdir? ve kadınlar için sağlık önerileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM