Saadet AVŞAR
Saadet AVŞAR
savsar@vahsibati.net
Meyveler Nasıl Tüketilmeli?
 • 0
 • 260
 • 06 Temmuz 2017 Perşembe
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Meyveler Nasıl Tüketilmeli? Hepimizin yakından tanıdığı ve diyet listelerinin hemen, hemen en başını çeken Karatay diyeti ile tanınmakta olan Profesör Doktor Canan Efendigil Karatay’ın özellikle yaz mevsimlerinde meyvelerin tüketim zamanlarının doğru olmasının dikkatini çekti. Aksi takdirde kilo alabileceğinizi söylüyor.

Meyveler Nasıl Tüketilmeli?

Meyvelerin bünyesinde bulundurdukları şeker aromaları ve her türlü şeker, tatlı görünen zehirlerdir. Hiçbir şekilde aşırıya kaçmamalısınız. Bununla birlikte akşamları uyumadan önce, meyve yiyip yatmayın. Mutlaka meyve öğününüzü erken saatlerde yaparak, sindirilmesine yardımcı olun. Gece geç saatlerde meyve tüketimi yapmayınız.

Meyve tüketimi insanlar arasında bilinçsiz bir şekilde tüketiliyor. Buda bebeklerde özellikle karaciğer yağlanmasına sebep oluyor. İleride früktoz miktarı artarak, çeşitli sağlık sorunlarını tetikliyor. Karaciğer yağlanmasını önlemek için meyvelerin doğru kullanımına dikkat etmeliyiz.

Meyveler Nasıl Tüketilmeli
Meyveler Nasıl Tüketilmeli

Profesör Doktor Canan Efendigil Karatay, meyve tüketiminin diyet programlarında ya da beslenme programlarında nasıl yer alabileceği hakkında örnek bir menü veriyor.

Yaz mevsiminin seyrettiği bugünlerde bol miktarda karpuz, kavun gibi meyveler tüketiliyor. Bu meyvelerin tüketim miktarları ve zamanları vücudumuza sağlıklı veya sağlıksız bir fayda sağlayabilir.

Sabahları meyve olarak muz yiyebilirsiniz. Çünkü muz sabah kahvaltısında yenebilecek türden bir meyvedir. Glisemik indeksi yüksek olmasına rağmen vermiş olduğu enerji sayesinde gün içinde dinamik kalmamızı sağlar ve sağlıklıdır. Ancak muzu akşam yemeğinden sonra tüketirseniz ve ardından uyursanız yağ depolar. Buda sağlıksız bir meyve öğünüdür.

Öğlen yemekleri yerine kuru yemiş tüketebilirsiniz. Meyvelerin liflerinden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Ceviz, badem, fındık, fıstık gibi kuru yemiş çeşitleriyle birlikte bir adet portakal, mandalina tüketilerek, vücut için verilmesi gereken en sağlıklı beslenme şeklini vermiş olursunuz. Bunun yerine portakalların suyunu ya da mandalinanın suyunu sıkarak içerseniz, glisemik yükü arttırarak, liflerin arındırıldığı bir yöntem seçmiş olursunuz ve kan şekerinizi yükseltir. 2-3 saat sonra etkisi geçen bu suyun ani kan şekeri düşüşlerine sebep olabileceği gözlemlenmiştir.

Meyveleri doğru zamanda ve doğru yerde tüketerek, tam verim ve sağlık alabilirsiniz. Bu sayede çeşitli sağlık sorunları ile karşılaşmaz, istediğiniz kilonuzu ve formunuzu koruyabilirsiniz. Sağlıklı günler, diliyoruz.

 

Bir önceki yazımız olan Kanserden Korunmada Beslenmenin Önemi Nedir? başlıklı makalemizde kanserden korunma beslenme, kanserden korunmada beslenme ve kanserden korunmada beslenme ilkeleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM