Saadet AVŞAR
Saadet AVŞAR
savsar@vahsibati.net
Mide Kanserinde Beslenme Programı
 • 0
 • 281
 • 06 Temmuz 2017 Perşembe
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Mide kanserinde beslenme, çok önemli ve hassa bir konudur. Genel olarak bakıldığında mide kanserine yakalanan kişilerin çoğunun yetersiz ve dengesiz beslenme sonucu ortaya çıktığını kanıtlamıştır. Bunun yanı sıra, bulunduğunuz bölgede hava kirliliği de bu sebeplere etken olabilmektedir.

Mide Kanserinde Beslenme Programı

Örnek vermek gerekirse, bilimsel araştırmalar sonucunda yapılmış olan bir araştırmada, Marmara bölgesinde mide kanserinin daha çok görüldüğü kanıtlanmıştır. Bunun sebebi de Marmara bölgesine insanların taşıtların gerekse fabrikaların saçtığı egzoz dumanları ve çeşitli kimyasal dumanların sağlığı etkilemesinden kaynaklanmaktadır.

Mide Kanserinde Beslenme Programı
Mide Kanserinde Beslenme Programı

Bunun yanı sıra sıcak içecekler de mide kanserini tetikliyor. Özellikle kış aylarında aşırı sıcak içeceklerin tüketilmesi, hem damaklara hem de mideye zarar veriyor. Ilık tercih etmenizde yarar var.

Bunun dışında midenize zarar veren, sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmalısınız. Aynı zamanda, tuzlu gıdalar ve fast food tarzı beslenmeden uzak durmalısınız. Mide kanserini en çok tetikleyen iki besin maddesi bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi tuz, diğeri de turşudur. Bu besin maddelerini beslenme programımızdan çıkararak, mide kanserinde beslenmede daha sağlıklı programlar uygulayabiliriz.

Mide dostu yiyecekler ve besinlerle tanışınız. Sulu yemeklerin birçoğu özellikle sebze yemekleri mide için en güzel beslenme programıdır. Mide kanserine yakalanmamanız için ayrıca, ızgara tarzı yiyeceklerden de uzak durmak gerekiyor. Izgara olarak değil de, örneğin mangalda ateşte, ateşe yakın olarak pişirdiğiniz her şey, mide kanseri riskini arttırıyor.

Yemekleriniz bile orta ateşte pişirmenizi tavsiye eden uzmanlar, ayrıca buna ek olarak hayatınıza, brokoli, karnabahar, lahana gibi sebzeleri de katarak, mide sağlığınızı en üst seviyeye taşıyabileceğinizi açıklıyorlar.

 

Bir önceki yazımız olan Meyveler Nasıl Tüketilmeli? başlıklı makalemizde kuru meyveler nasıl tüketilmeli, meyveler nasıl tüketilmeli ve meyveler ne kadar tüketilmeli hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM