Havva BULUT
Havva BULUT
hbulut@vahsibati.net
Mutlu Evliliğin Püf Noktaları
 • 0
 • 287
 • 02 Temmuz 2017 Pazar
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Mutlu Evliliğin Püf Noktaları, karşılıklı anlaşmazlıkların sıkça rastlandığı evliliklerde bireysel sorunlardan daha çok ortak sorunlar dikkati çekmektedir. Ortak noktada buluşmak çoğu zaman mümkün değildir ve bu karşılıklı anlayış sonucu çözülebilecek küçük problemler olmasına rağmen iki tarafın inadı ile birlikte daha büyük sorunlara sebebiyet vermektedir.

Flört dönemindeki saygı ve anlayış yerini kavgalara ve sinire bırakır ancak yapılan araştırmalar bu sorunların aslında halledilebilecek sorunlar olduğunu ortaya koymaktadır. Sorunların genel olarak kategorilendirildiği araştırmalarda ön plana çıkanlar: Kıskançlık, maddi sorunlar, erkek ve kadının sorumsuz tavırları, alkol ve sigara(madde bağımlılığı), kadına şiddet olarak belirlenmiştir.

Maddi sorunlar biraz daha ön plana çıkıyor ve halledilmesi daha büyük problemler gibi görünüyor ancak uzmanlar bu konuyu da kolayca halledebileceğinizi belirtiyor ve artık günümüzde kadınların da eşine destek olmak adına çalışmaları gerektiğini söylüyorlar. Sorunlar genel olarak bireysel değildir ve çiftlerin birlikte katkı sağladıkları, ateşi harladıkları sorunlardır bununla birlikte ortak nokta bulunamadığı takdirde birçok evlilik hüsranla sonuçlanabilmektedir.

Mutlu Evliliğin Püf Noktaları
Mutlu Evliliğin Püf Noktaları

Mutlu Evliliğin Püf Noktaları

Klasik olacak ancak uzmanlar bu konuda karşılıklı çözüme gidilmesi gerektiğini söylüyor fakat bu genel olarak pek de mümkün olmuyor. Bireysel hatalar bile olsa kadın ya da erkek sorun bende değil şeklinde savunmaya geçiyor zaten sorunların çoğu da bu şekilde büyüyor. Psikolojik olarak hekim ve uzman desteği önemlidir bu anlamda aile doktorunuz ya da aile psikoloğunuz ile görüşebilirsiniz ve belli periyotlarda sorunlarınızı uzman kişiye aktarabilirsiniz.

Objektif bir isim daima daha faydalı olacaktır ve sizlere çok daha fazla destek verecektir. Uzman tavsiyeleri önemlidir çünkü bu işin eğitimini almış kişiler bu anlamda hem objektif olarak müdahale eder, hem de profesyonel şekilde müdahalelerde bulunur. Madde bağımlılığı konusunda da bir uzmandan destek almanız tavsiye edilir ve bu konuda genel olarak erkekler suçludur. Madde bağımlılığı olan insanların bir süre sonra düşünme yetisini kazandıkları bilinir ve bu evliliği de inanılmaz şekilde olumsuz etkiler.

Kavgalar çok daha şiddetli geçer ve madde bağımlısı kişi çok daha sinirli, net tavırlara sahip olur. Net tavırlar çoğu evliliği bitirmektedir ve bu anlamda karşı tarafın biraz daha anlayışlı ya da sabırlı olması gerekir. Çoğu zaman sabır tükenir ve karşı taraf da pes eder işte bu gibi durumlarda uzman desteği büyük bir önem arz ediyor, bu konu ile ilgili red cevabını alacağınız madde bağımlısını ikna etmek için son bir çaba evliliğinizi kurtarabilir. Mutlu bir evliliğin en önemli noktası karşılıklı anlayıştır ve bu anlayışı suistimal etmeyen çiftlerdir, bunun yanı sıra yazıda sıkça bahsedilen uzman desteği de mutlu bir evlilik için olmazsa olmazlardan bir tanesidir.

Çiftler Daha Sakin Olmalı

Mutlu Evliliğin Püf Noktaları
Mutlu Evliliğin Püf Noktaları

Kavgaların en büyük sebebi olarak bilinen kabullenmeme ve suçu karşı tarafa atma evliliğin en büyük sorunudur. Çiftler hiçbir zaman kabul etmez ve bu da fitilin ateşlenmesine imkân sağlar. Bireylerin karakteri ile de alakalı olan bu durumda biraz daha özverili davranmalı ve bir tarafın alttan alması çok önemlidir. Kavgalarda sesinizi yükseltmemeye özen gösterin ve sürekli olarak ılımlı tavırlar sergileyin, karşınızdaki kişinin de bu tavırlara karşılık vererek sakinleştiğiniz fark edebilirsiniz.

Karşılıklı çözüm önerileri sunmak çiftleri rahatlatır ve kavgaların sebebini sakinleştikten sonra irdelemek de sorunlarınızı biraz olsun azaltabilir. Çözüme gitmek çok kolaydır ve en önemli mesele çözüme birlikte ulaşabilmek, bunu da yaparken karşı tarafın farklı düşüncelerine saygı duymaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Evlenmek için Acele Etmeyin! başlıklı makalemizde evlilik için acele etmeyin hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM