Havva BULUT
Havva BULUT
hbulut@vahsibati.net
Nemfomani Nedir?
 • 0
 • 823
 • 06 Temmuz 2017 Perşembe
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Nemfomani Nedir? İnsanlar arasında yanlış bilinen rahatsızlıklardan biri olan Nemfomani hakkında bilinmeyenleri ve sıklıkla sorulan soruları açıklığa kavuşturuyoruz. Nemfomani nedir? İşte yanıtı.

Lars Von Trier’in olay yaratan filmi Nymphomaniac‘tan sonra nemfomani konusu halen çok konuşulan konular arasında yer alıyor. Nemfomani hakkında internette çokça bilgi bulunuyor, fakat bu bilgilerin büyük bir kısmı ne yazık ki bu rahatsızlığın tanımını tam olarak yansıtmıyor.

Nemfomani Nedir?

Kişinin aşırı cinsel istek duymasıyla birlikte sıklıkla partner değiştirerek cinsel birliktelik yaşama durumu olarak tanımlayabiliriz. Nemfoman bireyler, tüm ahlaki kuralları ve baskıyı yok sayarak herhangi bir kişiyle sıklıkla seks yapmayı arzulamaktadır. Bu cinsel birliktelik durumu kişiyi inanılmaz derecede mutlu ederek, sürekli bu anı yaşamayı ve zevkin doruklarına çıkmayı isterler. Ancak bu durumu, eşiyle birlikte sık sık seks yapan kişilerle ve yaşadığı duygularla karıştırmamak gerekiyor.

Nemfomani
Nemfomani

Nemfomani belirtileri nelerdir?

Nemfoman bireyler, cinselliği tıpkı günlük zorunlu ihtiyaç gibi görmekte ve sürekli doyurmaları gerektiği hissine kapılırlar. Bu sebeple, nemfomanlar için seks duygusal ihtiyacın da ötesinde bir durum olmaya yol açmakta ve hatta birini elde etme oyunu gibi görülmektedir. Elbette bu durum bir noktadan sonra bireyin yaşam kalitesini zorlamaya başlıyor ve hatta cinsel birleşmeden sonra tatmin olmama gibi durumlarla da sıklıkla karşılaşılabiliyor.

Nemfoman bireyler, yaşadıkları cinsel ilişkiler sonrasında hiçbir suçluluk veya üzüntü gibi duygular hissetmemekte olup, cinselliğe sürekli aç durumda olmaktadırlar. Gerginlik, sinirlilik gibi belirtiler de sıklıkla görülebilmektedir.

Nemfomani neden olur?

Nemfomani; genetik faktörler, beyin rahatsızlıkları ve iç salgı bezlerindeki düzensizlikler gibi biyolojik sebeplerden dolayı gelişebilmektedir. Bunun yanında; yaşanılan ruhsal bozukluklar ve dürtü kontrol bozuklukları da bu nemfomaniye neden olabiliyor. Kişinin çocukluk döneminde göremediği sevgi ve güven duygusu da ileri yaşlarda bu açığı kapatması için bir araç olarak kullanılabiliyor.

Nemfomaniye benzeyen rahatsızlıklar nelerdir?

Vulva egzaması rahatsızlığı olan kadınlar, bu hastalığın belirtileri nedeniyle sürekli uyarılma halinde olmaktadır. Ancak, hastalık tedavi edildiğinde bu belirti ortadan kalkmaktadır. Bunun yanında, kadınların yaşadığı hormonal dengesizlikler de ruhsal bunalım ve bozukluklara yol açabilmektedir.

Son olarak, çeşitli ilaçlar veya kimyasal maddelerin yan etkileri de nemfomaniye benzer belirtiler gösterebilmektedir.

Nemfomaninin zararları nelerdir?

Nemfomaninin zararları konusunda şüphesiz en önemli olanı, seks hayatı aktif bir şekilde süren bireylerin cinsel hastalık kapma riskinin çok yüksek olmasıdır. Bunun dışında, nemfoman bireylerin tek amacı seks yapmak olduğundan dolayı, herhangi bir duygusal bağ kurmaya ihtiyaç duymadan, toplumdaki ahlaki kuralları, çevreyi ve sosyal baskıyı hiçe sayarak rastgele kişilerle seks yapan bireyler toplum tarafından tepki görebilmektedir.

Nemfomani sadece kadınlarda mı görülür?

Nemfomani kadınlarda görülen aşırı seks düşkünlüğüne verilen addır. Aynı durumu yaşayan erkeklerde ise bu rahatsızlığa satirizm adı verilmektedir.

Nemfomani tedavi edilir mi?

Nemfoman bireyler, yaşadıkları durumdan memnun değillerse ve bunun farkındalarsa tedavi elbette mümkün olabiliyor. Psikolog, psikiyatr ve nörolog eşliğinde yapılan tedavi oldukça başarılı sonuçlar verebiliyor. Bu tedavinin yanında, ihtiyaç duyulursa ilaç tedavisi ve psikoterapi yöntemlerine de başvurulduğu gibi hipnoterapi yani hipnoz yöntemiyle de desteklenerek nemfomani tedavisi gerçekleştirilebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Mastürbasyon Yapmanın Zararları Var mıdır? başlıklı makalemizde Mastürbasyon, Mastürbasyon Yapma ve Mastürbasyon Yapmanın Zararları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM