Saadet AVŞAR
Saadet AVŞAR
savsar@vahsibati.net
Nikotinik Asit Nedir (Niacin)
 • 0
 • 248
 • 06 Temmuz 2017 Perşembe
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Nikotinik Asit Nedir? (Niacin) Suda eriyen, deri, sinir ve sindirim sistemi sağlığını koruyan, enerji üretim sürecinde ve besin öğelerinin hücrede kullanılmasında birçok tepkimede rolü olan B grubu vitaminidir. Bu vitamin yetersizliğinde pellegra hastalığına yol açar.

Nikotinik Asit Nedir (Niacin)

Pellegrayı önleyici anlamında PP vitamini denilmektedir. Sıcaklığa aside, alkaliye ve oksidasyona dayanıklıdır. Besinlerin hazırlamasın ve pişirilmesi sırasında kayba uğramaz. Ancak suda erime özelliği olduğundan haşlama ve pişirme suları atılırsa niasin kaybı olur. Nikotinik asitin vücutta kullanılması: Serbest durumdaki niasin ince bağırsak da kolayca emilir. Niasin, vücutta depolanmaz.

Nikotinik Asit Nedir (Niacin)
Nikotinik Asit Nedir (Niacin)

Yoğun olarak karaciğer, böbrek ve kaslarda bulunur. Gerektiğinde bu dokularda vitamin çekilerek metabolizmada kullanılır. Vücuttan idrarla atılır. Vücut çalışmasındaki görevleri: Niasin, karbonhidrat, yağ ve protein metabolizması için gereklidir. Niasini; mide ve bağırsak hareketlerini arttırıcı, kan damarlarını genişletici, kan kolesterolü ve öteki bazı lipitlerin düzeyini düşürücü etkisi olduğu bulunmuştur. Niasinin bu özelliklerinden bazı hastalıkların iyileştirilmesinde yararlanılmaktadır.

Niacin ihtiyacı: Niasin ihtiyacı da enerji harcamasına göre değişir. Enerji harcamasına göre her 1000 kalori için 6.6 mg niasin alınması (günlük 12-15 mg) önerilmiştir. İyi kaliteli protein niasine olan gereksinmeyi azaltır. Niasin yetersizliğinde bazı sonuçlar meydana gelir. Sinir sistemi bozuklukları, hal ve hareketlerde anormallikler, depresyon, sindirim sistemi bozuklukları, deride yaralar, bu belirtileri kapsayan hastalığa pellegra denir. Pellegra hastalığında yanığa benzeyen yaralar oluşur. Yaralar sulanır, sonra kurur. Kabuklaşır ve sertleşmeye başlar.

Niacin kaynakları: Niasinin en zengin kaynakları; bira mayası, karaciğer, böbrek, kalp, beyin, balık, ceviz, fındık vb. yağlı tohumlar, kuru baklagiller, kepeği ayrılmamış buğday ürünleridir. Normal hazırlama ve pişirme işlemlerinde kayba uğramaz. Pişirme suları atılırsa vitamin kaybı olur. Tahılların kepeği ayrılmadığı sürece kayba uğramaz.

Bir önceki yazımız olan Mide Kanserinde Beslenme Programı başlıklı makalemizde mide kanseri beslenme listesi, mide kanseri beslenme önerileri ve mide kanseri sonrası beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM