Saadet AVŞAR
Saadet AVŞAR
savsar@vahsibati.net
Norplant Yöntemi ve Yan Etkileri
 • 0
 • 221
 • 06 Temmuz 2017 Perşembe
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Norplant Yöntemi ve Yan Etkileri, norplant Yöntemini öğrenebilir, norplan implantlarını yan etkilerini inceleyebilirsiniz. Norplant implantları seti altı kapsülden oluşur, kapsüller, haplarda kullanılan Progestin levenorgesrel ile doludur. Kapsüller protezlere kullanılan ve Tıpta Kullanılmaya müsait silastik maddeden yapılmıştır. 2,4 mm çapında olup, tüpler birer birer kesilerek yelpaze şekline getirilir ve böylece derinin altına yerleştirilir. Uygulamada lokal anestezi kullanılır. Kadının acı duyması önlenir

Norplant Yöntemi ve Yan Etkileri
Norplant Yöntemi ve Yan Etkileri

Norplant Yöntemi ve Yan Etkileri

Bu özelliği ile her gün hap almayı unutma korkusunu ortadan kaldırmaktadır. Cinsel ilişki esnasında prezervatif veya kapak gibi yöntemlere gerek kalmamaktadır.

Norplant etkili bir yöntemdirNorplant implantları ile yapılan aile planlamasının, diğer aile planlama yöntemlerine göre en etkili yöntem olduğu unutulmamalıdır.

Geriye dönülebilir. Norplant kapsülleri istenildiği zaman çıkartılabilir. Çıkartıldıktan bir süre sonra (96 saat) kandaki progestin miktarı düşer ve kadının daha önceki doğurganlığı süratle geri gelir. Ortalama 7 hafta sonra ovulasyon oluşmaya başlar. Ayrıca servikal müküs incelerek spermlerin geçerek uterusa girmesine müsaade etmeye başlar.

Norplant Yöntemi ve Yan Etkileri
Norplant Yöntemi ve Yan Etkileri

Norplant ımplantları’nın yan etkileri (komplikasyonlar)

1) Norptlantların yan etkileri sadece progestin içeren mini haplar ve sadece progestin içeren enjeksiyonların komplikasyonlarının aynıdır. Ancak adet düzeni ile ilgili yan etkileri olduğu bilinmektedir.

2) Adet kanaların düzeninde ve adet kanalarında değişiklik meydana getirilebilir. Bu değişiklikler kadından kadına farklılık gösterebilir. Adet kanamalarında

3) Adet döneminde kanamalı süre normalde 3-5 gün olduğu halde uzayabilir.

4) Gün içi kanamalar 2-3 petle sınırlı iken daha fazla olmaya başlamıştır.

5) İki adet kanamasının arasındaki kanamasız geçen süre uzar ya da kısalır. Kanamasız zamanlarda leke denilen ufak kanamalar olabilir.

Bazen Amenore adet görememe rastlanabilir. Zayıf kadınlarda amenore daha çok görülmektedir. Kadınlarda adet kanamaları sıkıştığı ya da süresi uzadığı halde kaybedilen kan miktarının, norplant uygulamasından önceki durumda karşılaştırılınca az olduğu görülür

Adet kanamalarındaki değişiklikler ilk 2 yıl içinde çok görülse de daha sonra yavaş yavaş azalır ve 1. yıldan sonra kaybolur. Bazı kullanıcılarda az miktarda baş ağrısı ya da deride kızarma, Akne, yumurtalıklarda büyümelere rastlanabilir.

Bir önceki yazımız olan Mini Haplar başlıklı makalemizde hangisi mini hapların gebelikten koruma mekanizması değildir, mini haplar ve mini haplar hakkında bilgi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM