Figen ÖZER
Figen ÖZER
fozer@vahsibati.net
Obezite Diyeti Nasıl Yapılır?
 • 0
 • 226
 • 06 Temmuz 2017 Perşembe
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Obezite Diyeti Nasıl Yapılır? Obezite çağımızın en büyük sorunları haline gelmiştir. Obezite diyetleri sayesinde obezlikten kurtulmaya bir adım atmış olursunuz. Obezite diyeti listesini, vahsiBati.NET olarak sizlerle paylaşacağız. Lakin bundan önce, obezitenin nasıl geliştiğini ve nasıl bir süreç işlediği hakkında genel bilgi edinelim.

Obezite Diyeti Nasıl Yapılır?

Dünya ülkelerinin birçoğunda obezite fazla kilo sorunu insanların çok hoşuna kaçmayan bir durum haline gelmiştir. En çok Amerika’da görülen bir sağlık sorunu olmasına rağmen ülkemizde de maalesef obezite sorunları her geçen gün artmaktadır. Uzmanlar yaptıkları bir araştırmaya göre yaklaşık olarak %50 çocuklarda, %52 kadınlarda ve %14 oranın erkeklerde normal ideal kilosunun üstünde bir tablo gözlemlemişlerdir.

Obezite genel olarak çocukluk
 dönemlerinde başlayan salığımızı tehdit eden bir hastalıktır. Obezite ile mücadele etmek ve bu sorundan kurtulmak istiyorsanız. vahsiBati.NET olarak paylaşacağımız bu makalemizi iyi okumanızı önemle tavsiye ederiz.

Obezite Diyeti Nasıl Yapılır
Obezite Diyeti Nasıl Yapılır

Obezite nedir? Obezite, vücut içerisinde fazla miktarda biriken yağların oluşmasıyla ortaya çıkan fazla kilo sorunudur. Önemli bir sağlık sorunudur ve tedavi edilmesi gereklidir. Yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorunudur.

Aşırı miktarda aldığımı besinler ve yiyecekler, enerjiler sonucunda aldığımız besinleri yakmadığımız için, hareketsiz bir yaşam stili olduğu için, şişmanlamanız normaldir. Bunu bir örnek ile açıklayalım. Eğer bugün 1500 kalorilik bir yemek tüketimi yaptıysanız, bu kalori miktarını spor ile yakmalısınız. Aksi takdirde yukarıda açıkladığımız gibi kilo alımına başlarsınız. Tabi ki bir nedenle obezite oluşumu kaynaklanmamaktadır. Ama obezite ile mücadelede spor yani hareketli yaşam mutlaka önemli bir noktadır.

Uzun süre boyunca hareketsizlik
 obezite oluşumuna sebebiyet verebilir. Bunun haricinde, aşırı yemek yeme, bazı kullandığınız kimyasal ilaçlar, psikolojik sorunlarınız, evlilik süreciniz, yaşınız, sigarayı bırakmanız, alkol kullanmanız ve hormonal genetik durumlar obezite sebepleri arasında girmektedir.

Obezite olup olmadığınızı merak ediyorsanız? Yâda böyle bir durum başıma gelir diye telaşlanıyorsunuz Bunu günümüzde tespit edebileceğiniz yollar var. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) nun BKI’ni kullanarak bir tablo da bunu görebiliriz. Tablonun formülü ise (BKI=ağırlık(kg) / boy(m) şeklinde hesaplanmaktadır.

Obezite Diyeti Nasıl Yapılır
Obezite Diyeti Nasıl Yapılır


Kilogram cinsinden ağırlığın, 
metre cinsinden ise boyun karesine bölünerek bu sonuca ulaşabilirsiniz. Eğer sonucunuz, 18.5 ise düşük kilodasınız, normal ağırlıklar sonuçlar 18.5 ile 25 arasında olmalıdır. 25 ve yukarısı kilo fazlalığı olarak kabul edilmektedir. 25 ve 30 arası Pre obez adında bir terim ile tanımlanmaktadır. Eğer 30 ve yukarı iseniz 1. 2. sınıf obezite sorununa sahipsiniz. Acilen, sağlık kuruluşlarında obezlik hakkında bilgi almanızı öneririz. Eğer belinizdeki kalça oranı kadınlarda 0,8 ve erkeklerde 1’i geçiyorsa obezite belirtilerine sahipsiniz demektir.

Örnek olarak bir benzeteme yapacak olursak, ağırlığı 80 kilogram olan bir erkeğin boyu, 1.69 m ise bu kişinin obezite sonuçları nasıldır? Hemen yukarıdaki formülümüzü yerine koyalım

BKİ= 80 /(1.69) ² _28 kg /m2 Sonuç olarak bu kişi birinci ve ikinci sınıf obez olmamasına rağmen hazırlık sınıfına atlamış gözüküyor. Erkeklerde boyun 1-2 cm altı normal ideal kilosudur. 10 cm aşağı ise kadınlarda ideal kilodur.

Her başarısız diyet programları bedeninizin zayıflamaya olan direncini azalttığı gibi sizi de psikolojik olarak etkileyerek doğru diyet programlarındaki kararsızlığını yitirmesine neden olabilir. Bilinçsiz diyet programlarından artık sıkılmadınız mı? 1 haftada 10 kilo, 1 ayda 10 kilo verdiren gibi diyet programları sağlıksız kilo verimi yöntemleridir. Bunlarla yapacağınız diyetleri aç kalarak yaptığınız gibi, sağlığınızı risk altına atıyorsunuz. Yâda çeşitli zayıflama haplarıdiyet ürünleri bunlar doğal olmayan yöntemlerle zayıflama metotlarıdır. Hiçbir uzman doktor da tavsiye etmez. Her şeyin doğalı en güzelidir.

Obezlikten kurtulma adı altında izleyeceğiniz birçok doğal yöntem vardır. Bu yöntemlerden vahsiBati.NET olarak, bahsediyoruz. Eğer yaşam tarzınız pek hareketli değil ve hareketlide olamayacak gibiyse, masa başı bir işteyseniz veya diğer durumlar söz konusu ise haftanın 3 günü spor salonlarına giderek her gün 1 saatinizi bu tip egzersiz hareketlerine ayırmanızı önemle belirtiyoruz.

Besinleri iyi tanımalısınız, çünkü obezitenin nedenleri ve sebepleri arasında beslenme çok önemli bir noktadır. Size kilo aldıran besinleri bulmalısınız. Onlardan kurtulmalısınız. Sağlıklı bir zayıflamak için, York testiyle kilolara son verin adlı makalemizi okuyarak bu konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bol, bol su tüketimi yapın. Fiziksel faaliyetlerde bulunun. Süt ve yoğurt tüketimini arttırın. Mevsiminin meyvelerini bol bol yiyin. Yeşillikler sizin dostunuzdur. Bol, bol yeşillik tüketin. Et ve et ürünlerini olabildiğince azaltın. Kızartma yemeyin, yağlı yiyeceklerden kaçının. Obezite diyeti için verebileceğimiz, önerilerimiz sayesinde umarız, istediğiniz kiloya bir an önce kavuşursunuz. Sağlıklı zayıflamalar.

Bir önceki yazımız olan Metabolizma Diyeti Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde Metabolizma, metabolizma diyeti ve metabolizma diyeti ile kilo verme hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM