Saadet AVŞAR
Saadet AVŞAR
savsar@vahsibati.net
Obeziteden Korunmak için Bunlara Dikkat Edin !
 • 0
 • 388
 • 25 Haziran 2017 Pazar
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Obeziteden Korunmak için Bunlara Dikkat Edin ! Teknoloji ve bilişim çağı hayatımıza çok fazla olumlu etki yaptı, bu durumu hiç birimiz yadsıyamayız. Ancak yok sayamayacağımız bir diğer husus da var ki; obezite sorunu. Her geçen gün obezite yaşı daha da düşmekte. Hatta aşırı kilolu bebekler bile doğmakta. Obezite bir hastalık olmasına karşın obeziteden korunmak da küçük önlemlerle mümkün.

Obeziteden Korunmak için Bunlara Dikkat Edin !

Obezite Dünya Sağlık Örgütünün tanımına göre organların etrafının aşırı miktarda yağlanmasıdır. Bu yağlanma kalp damar hastalıklarının yanı sıra, hareket güçlüğü kaynaklı psikolojik sorunlar ve şeker hastalığını da beraberinde getirmekte. Bu nedenle hırsız girmeden kapıyı kilitlemek yani yağlanma olmadan obeziteden korunmak gerekir.

Obeziteden korunmak herkesin gözünü korkutan bir kavram gibi dursa da aslında değildir. Vücut Kitle Endeksiniz obeziteye yakın olduğunuzu gösteriyorsa yapmanız gereken şey aslında çok basit. Her gün yediğiniz yiyecek miktarından birer kaşık azaltmak. Daha az kalori alacağınız bu durum sonucunda zayıflama eğilimi göstereceksiniz. Bu durumu da biraz egzersiz ve günde iki litre su tüketerek desteklerseniz kısa sürede obezite diliminden kurtulmuş olursunuz.

Kilo vermek ciddi motivasyon isteyen bir iştir. Yemeklerin tatları ve kokuları daima aklınızı çeler. Hepimizin çelmekte ve ipin ucunu kaçırdığımızda pişmanlıkla fark ediyoruz ki aşırı kilo almışız. BKİ değeri yüksek kişilerde de ipin ucu kaçmış sadece. Hayat bize daima telafi şansı vermektedir. O kaçan ipin ucundan yakalarsanız ve kilonuzu aşağı yönde hareketlendirirseniz inanın istediğinizi de yiyebilir hale gelirsiniz.

Obeziteden Korunmak için en önemli unsur kan şekerini sabit tutmaktır. Geç sindirilen gıdaları tüketmek, su içmek ve yürüyüş yapmak sizde inanılmaz değişimin başlangıcı olacaktır. Bununla beraber obezite ile vereceğiniz savaşta bir uzmandan destek alıyor olmak da oldukça önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Kolesterol Yüksekliğine iyi Gelen Yiyecekler başlıklı makalemizde kolesterol, kolesterol yüksekliği ve Kolesterol Yüksekliğine iyi Gelen besinler hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM