Figen ÖZER
Figen ÖZER
fozer@vahsibati.net
Ofis ve iş Yerinde Diyet
 • 0
 • 290
 • 06 Temmuz 2017 Perşembe
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Ofis ve iş Yerinde Diyet, sağlıklı beslenme şüphesiz, son yılların en önemli konusudur. Sağlıklı beslenmenin bir diğer adına da diyet diyebiliriz. Ofiste çalışanlar, iş yerlerinde çalışanlar, beslenme programlarına evde olanlar kadar önem gösteremeyebilir. Bu tip durumlarda almanız gereken önlemler nelerdir? Çalışma hayatınızda alınan kiloların birçok nedeni, bilinçsiz besin maddelerin tüketilmesinden kaynaklanmaktadır.

Ofis ve iş Yerinde Diyet

Fazla kilolarınızın en büyük nedeni, ofisinizde sürekli oturduğunuz yerden, uzun, uzun süren çalışma saatleri olarak gözüküyor. Çalışırken de doğru ve düzenli bir beslenme yaparak, kilo verebilirsiniz.

Ofis diyeti sayesinde, sağlıklı zayıflayabilirsiniz. Son yıllarda obezitenin artması, şişmanlığın günümüzde birçok hastalığın tetiklediği bilimsel araştırmalar neticesinde kanıtlanmıştır. Hareketsiz yaşam biçimi, fazla kilolarınızı almaya en büyük nedendir. Çeşitli egzersiz hareketlerini ofis içinde yapmanıza imkân yaratabilirsiniz.

Ofis ve iş Yerinde Diyet
Ofis ve iş Yerinde Diyet

Ofiste kilo almanızın birçok sebebi olabilir. vahsiBati.net, olarak ofiste kilo alma sebeplerini ve nedenlerini araştırdık. Bunlara genel olarak, ilk etapta, ofis içinde fazla kalan kişiler ve günün çoğunu çalışarak geçirenler, fast food tarzı besleniyorlar, kalorili besinler tüketiyorlar, aynı zamanda masa başındayken çay, kahve gibi meşrubat tarzı içecekleri daha çok tüketiyorlar.

Ara öğün gibi bir öğün kavramını kendi beslenme programlarına benimsetmedikleri için ve sürekli oturarak, çok kalorili ve şekerli yiyeceklerin tüketimi ile aşırı kilo artımı yaşamaktadırlar. Bu tip durumlardan nasıl kurtulabiliriz, işteyken, ofisteyken kilo alımının nasıl önüne geçebilirsiniz?

Öğlen yemeklerinizi, fast food olarak söylemeyin. Bunun yerine size en yakın bir restorana giderek, öğle yemeği saatinizi akıllı bir menü ile seçiniz. İş yeriniz ile restoran arasındaki mesafeyi de yürüyerek geçirirseniz, kalorinizin bir kısmını yakmış olursunuz.

Yağlı yiyeceklerden kaçınınız. Bol, bol meyve tüketiniz. Tatlı ve türevlerinden olabildiğince uzak durmaya çalışınız. İş yeriniz ile ev mesafesi arasına, toplum taşıma araçları ya da kendi şahsi arabanız yerine, hava şartlarının güzel olduğu anlarda, yürüyerek gidip gelebilirsiniz. Beyaz ekmek yerine, kepekli ekmek tüketebilirsiniz.

Ofis ve iş Yerinde Diyet
Ofis ve iş Yerinde Diyet

Ofis diyetine bir günlük örnek verecek olursak;

Sabahları bir dilim kepekli ekmek, bir bardak yeşil çay ya da bitki çayı, 6-7 kaşık buğday gevreği, bir adet domates, bir adet salatalık, bir dilim beyaz peynir, orta yağlı olabilir.

Ara öğün olarak; 3 adet kuru kayısı ya da, 3 adet kuru incir yiyebilirsiniz.

Öğlen yemeğinizde; 100 gram ızgara et, bu et balık ya da tavuk olabilir. Bir kâse yoğurt, bir kâse mevsim salata yenebilir.

Akşam yemeğine gelmeden önce, masa başında 2 fincan yeşil çay içmenizi önerebiliriz. Bunun yerine, çeşitli mevsim meyveleri de tüketebilirsiniz.

Ofis diyetinde akşam yemeğinizi; 1 tabak sebze yemeği, 4 kaşık bulgur pilavı, bir kâse mevsim salata, 2 dilim kepekli ekmek ile tamamlayabilirsiniz.

Tüm diyet programlarında ve zayıflama tekniklerinde olduğu gibi diyet size başlı başına bir kilo verimi yaptıramaz. Diyetinizi çeşitli spor hareketleriyle, bölgesel zayıflama hareketleriyle destekleyerek, sağlıklı kilo verimi yapabilirsiniz. Sağlıklı günler.

 

Bir önceki yazımız olan Nasıl Hızlı Kilo Verebilirim? başlıklı makalemizde evde nasıl hızlı kilo verilir, nasıl hızlı kilo verebilirim ve sporla nasıl hızlı kilo verilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM