Saadet AVŞAR
Saadet AVŞAR
savsar@vahsibati.net
Panik Atak Hastalığı
 • 0
 • 271
 • 06 Temmuz 2017 Perşembe
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Panik atak belirtileri, panik atak tedavisi, panik atak,  panik bozukluğu, panik ataklar, panik atak hastalığı sizi doktor, doktor gezdirebilecek türden bir rahatsızlıktır. Panik atak nedir? Panik bozukluğu nedir? Panik bozukluğu, birdenbire başlayan, kişide dehşet ve korku uyandıran ve “panik atağı” adı verilen nöbetlerle seyreden ruhsal bir rahatsızlıktır. Sıklıkla çarpıntı, göğüste ağrı, nefes alamama, ter boşalması şeklinde başlar. Kişi o anda kalp krizi geçirdiğini zannederek ciddi bir ölüm korkusu yaşar. Ya da bazen vücudunda uyuşma, karıncalanmalar, sersemlik hissederek, bayılmak üzere olduğunu ya da tansiyonunun çıktığını ve felç olmak üzere olduğunu düşünür. Bazı kişiler ise ataklar sırasında kendini ya da çevresini tuhaf, değişmiş hisseder, kontrolünü kaybetmek ya da çıldırmak üzere olduğundan endişe etmeye başlar. Bu kişiler bu endişelerle hemen acil servislere başvururlar.

Panik Atak Hastalığı
Panik Atak Hastalığı

Panik Atak Hastalığı

Orada yapılan muayene ve incelemelerde bir şey bulunamaz ve eve geri dönerler. Ancak birkaç gün içinde yeni bir atakla yeniden acil servislere başvururlar. Bu böyle devam eder, gider. Birkaç ataktan sonra kişiler “yeniden panik atak” olacak endişesini sürekli yaşamaya ve doktor doktor gezmeye başlar. Kafaları sürekli bu endişeyle meşgul olur. Bir süre sonra da ya yeniden yaşarsam endişesiyle atakların geleceği yer ve durumlardan kaçınmaya ve önlemler almaya başlarlar. Bütün bunları yaşamaktan dolayı da sürekli bir üzüntü ve endişe duyarlar.

Panik ataklar ne kadar sürer? 

Kişiden kişiye değişmekle birlikte çoğunlukla belirtiler 10 dakika içinde en üst seviyeye ulaşır. Genellikle 10-30 dakika arasında biter. Ama hastalar o andaki heyecan ve korkuları nedeniyle sanki saatlerdir sürüyormuş gibi hissedeler.

Panik ile panik bozukluğu aynı şey mi? 

Hayır, değil. Yanlış bilgilenme sonucu her sıkıntısı olan “ben depresyondayım” diyorsa benzer şekilde her heyecan yaşayan kişi de “ben panik atağım” diyor. Çarpıntı, nefesin sıklaşması, göğsün sıkışması, ter boşalması, ürperme gibi belirtiler ani heyecan yaratan durumlarda herkeste olur. Söz gelimi köpekten korkuyorsanız, bir köpekle aniden karşılaştığınızda heyecanlanır, korkar paniğe kapılabilirsiniz. Benzer durum yolda aniden bir araçla karşılaştığınızda, ya da bir deprem sarsıntısında da olabilir. Bu şekilde belli bir nedene bağlı ortaya çıkan ataklara “durumsal panik atağı” adı verilmektedir. Ama bu kişilerde panik bozukluğundan söz edilemez. Panik bozukluğunda, panik atakları hiçbir neden yokken ve beklenmedik anda ortaya çıkar. Bu yüzden çok korkutucudur.

Panik Atak Hastalığı
Panik Atak Hastalığı

Panik bozukluğunun gelişimi nasıldır?

Hastalığın gelişiminde dört aşama gözlemleniyor. Panik atak sürecini, vahsibati.net olarak açıklıyoruz.

 • Nedensiz beklenmedik zamanda ortaya çıkan ve tekrarlayan panik atakları ile başlar.
 • Birkaç kez yaşanan panik ataklardan sonra kişide “yeniden olacak mı” ne zaman olacak gibi endişe ve kaygı oluşmaktadır. Buna beklenti kaygısı paniği diyoruz.
 • Bu kaygı yüzünden ve ataklar sonunda gerçekleşeceğini düşündüğü kötü olasılardan, kötü dediğimiz, felç, bayılma, kalp krizi dolayı kişiyi sürekli bir üzüntü haline iter. Çünkü ya sokakta başıma gelirse? Kimse bana yardım etmez düşüncesi, vapurda olursa? Nasıl ineceğim şeklinde çeşitli panik ataklar doğurabilir.
 • Bunlar yoğunlaşmaya başlayınca bu sefer atak geleceğini düşündüğü yer ve durumlardan kaçınmaya başlar. Örneğin Kalabalığın içinde atak gelirse, düşer bayılırsam ya da felç olursam endişesiyle alışveriş merkezine gitmemeye başlar. Sokağa yalnız çıkmamaya çalışır. Özellikle otobüs, gemi, tren, vapur, uçak gibi toplu taşıma araçlarında ya da asansöre binmekten kaçınır. Hatta bu kaygıdan dolayı evde yalnız kalamaz, yanında mutlaka eşi ya da bir yakını olsun ister.

Agorafobi her hastada görülüyor mu?

Hastaların neredeyse yüzde 60-70’inde çıkabiliyor. Panik bozukluğu hastaların çoğunluğu doğrudan agorafobiden şikâyetçi olmazlar. Benim kalbim sıkışıyor, nefes alamıyorum gibi şikâyetler ile gelirler. Fora fobilerinden ancak ayrıntılı muayene olduğunda söz etmeye başlarlar.

 

Bir önceki yazımız olan Paket Çayların Zararları Nelerdir? başlıklı makalemizde Paket çay ve zararları, Paket Çayların Zararları ve Paket Çayların Zararları Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM