Zahide BÜYÜKDEMİR
Zahide BÜYÜKDEMİR
zbuyukdemir@vahsibati.net
Peynir Tarifleri
 • 0
 • 524
 • 07 Temmuz 2017 Cuma
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Peynir tarifleri, peynir yapımı, lor peyniri yapımı, çökelek yapımı, süzme peynir yapımı gibi çeşitli peynirlerinizi doğal yollardan hazırlayarak, sağlıklı bir peynir yapabilirsiniz. Nasıl mı? vahsiBati.net, olarak açıklıyoruz.

Peynir Tarifleri
Peynir Tarifleri

Peynir Tarifleri

Bugün süpermarketlerde yapılan alışveriş çılgınlığı her kesimi sarmış durumda. Bunun bir sebebi süpermarketlerde artık hemen her şeyi rahatlıkla bulabilmemiz olsa gerek. Bir diğer sebebi ise günlük yaşamın yarattığı zaman darlığı gibi nedenler. Hazır ürünleri tercih etmek elbet ki işin kolay kısmı, fakat hazırlan olan tüm gıdaların içinde birçok katkı maddesi olduğunu da bilerek satın almak gerekiyor.

Bunu raf ömürlerinden kolaylıkla anlamak mümkün. İçerisinde koruyucu maddeler olmadan bir ürünün aylarca rafta bozulmadan dayanması neredeyse imkânsız. Fakat içindeki katkı maddeleri olmadan, doğal ürünler yapmak çok zor değil. Süpermarketlerde gördüğümüz her gıdanın bir tarifi var.

Peynirler de bunlardan biri. Hazır peynirleri almak yerine kendi peynirlerinizi yapmak, en az gidip satın almak kadar kolay. Üstelik kendi peynirinizi kendiniz yapmanız, hazır ürünleri satın almaktan çok daha faydalı. Güvendiğiniz bir sütçüden süt aldığınızda sütün nerden geldiğini bilirsiniz.

En önemlisi koca bir fabrikadan değil de bir köyde iki üç ineği olan doğal bir ortamda beslenen minik ama sevgi dolu yerlerden geldiğine eminsinizdir. Taze sütten yaptığınız peynir her zaman doğaldır. Besin değerlerini yitirmemiştir. Kendi yaptığınız peynirle çocukların beslenmesine de katkınız olur. Çocukların doğal beslenmesi sağlıklı büyümeleri açısından da son derece faydalıdır. Çocukların peynir yapımını görmesi doğal gıdalar hakkında bilgilenmesini de sağlarsınız.

Yaptığınız ev peynirlerini doğal ürünler satan pazarlarda veya çevrenizde paylaşarak mini bir gelir bile elde edebilirsiniz. Sütü pişirdiğiniz kap mutlaka toprak, cam veya emaya olmalıdır, bunu not olarak belirtmek istiyoruz. Şimdi gelelim peynir tariflerimizi, vahsibati.net olarak paylaşmaya.

Peynir Tarifleri
Peynir Tarifleri

Lor peyniri nasıl yapılır? Lor peyniri tarifimiz:

Sütü kaynatın. Süt kaynamaya başlayınca 5 dakika daha takta kaşıkla karıştırmaya devam edip ateşten alın. Sütün içine limon suyunu ekleyin ve sütü tekrar ateşe koyun. Süt limon suyu ile beraber kesilmeye başlayacaktır.

Kesilmeye başladıktan sonra 2 dakika daha kaynatıp ateşten alın. Sütü 8 saat kaynattığınız tencere içinde bekletin. 8 saat sonra bir tülbent yardımıyla süzün. Tülbentte kalan kısım lor peyniridir. İsteğe göre çeşitli baharatlar, çörek otu, susam katılabilir. Kahvaltılarda veya hafif tatlılar için kullanabilirsiniz. Peynirden arta kalan su özellikle bağırsaklar için faydalıdır. Doğrudan içilebileceği gibi çorbalara da ekleyebilirsiniz.

Süzme peynir nasıl yapılır? Süzme peynir tarifi:

Çiğ sütü madeni bir kaba koyun ve üzerini temiz bir bezle örtün. Sütü 21 derece ısıda, 2 gün pıhtılaşması için bekletiniz. Sütün pıhtılaştığını anlamak için ise, süte parmak ucunuzu hafifçe batırabilirsiniz. Eğer parmak ucunuza şeffaf bir sıvı geliyorsa süt pıhtılaşmış demektir.

Peynir Tarifleri
Peynir Tarifleri

Eğer parmağa süt geliyorsa 1 gün daha bekletin. Sütü bir tülbent yardımıyla bağlayabileceğiniz bir bezin içine süzün. Bezi sıkıca bağlayın veya yüksekçe bir yere ya da bir oklavaya asıp bir tencerenin içine akması için asın. İçindeki su tamamen süzülene kadar bekletin. Bezde kalan süzme peynirini salata soslarında, taze sebzelerin yanında dip sos olarak kullanabileceğiniz gibi kahvaltıda tüketebilirsiniz. Geriye kalan suyu yine içebileceğiniz gibi yemekler de kullanabilirsiniz.

Çökelek peyniri nasıl yapılır? Çökelek peyniri tarifi:

Yoğurdun içine suyu ekleyin ve yoğurdu kaynatın. Yoğurt ısınmaya başladıkça pıhtılaşacak. Pıhtılaşmaya başladığında yarım saat kadar daha kaynatmaya devam edin. 2 saat soğumaya bırakın. Sonrasın bir tülbent yardımıyla suyu tamamen çıkana kadar sıkarak süzünüz. Bu tarifler ile evinizde kolayca, peynirinizi yapabilir, sağlıklı beslenebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Patlıcanlı Turta Tarifi başlıklı makalemizde Patlıcanlı Turta, Patlıcanlı Turta Tarifi ve Turta Tarifi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM