Saadet AVŞAR
Saadet AVŞAR
savsar@vahsibati.net
Protein ihtiyaçları ve Kaynakları
 • 0
 • 231
 • 07 Temmuz 2017 Cuma
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Protein ihtiyaçları ve Kaynakları, Büyümekte olan çocukların, emzikli ve gebe kadının daha çok proteine ihtiyacı vardır. Yetişkinlerin günlük protein ihtiyacı kilo başına bir gram olarak kabul edilebilir. Spor yapanların, özel protein miktarları alması gerekir, tükettikleri enerjiye göre, protein ihtiyacını arttıran durumlar şöyledir.

Protein ihtiyaçları ve Kaynakları
Protein ihtiyaçları ve Kaynakları

Protein ihtiyaçları ve Kaynakları

1. Bebeğin büyümesinin hızlı olduğu dönemlerde,
2. Gebe ve emziklilikte,
3. Ateşi hastalıklar ve ameliyatlarda,
4. Protein kaybının fazla olduğu hastalıklarda,
5. Kansızlık, yara, yanık, uzun süren ishal gibi durumlarda,
6. Bağırsak aksaklıkları da protein ihtiyacını arttırır,
7. Tiroid bezinin aşırı çalışması durumunda.

Toplam günlük ihtiyaca ek olarak gebeler on, on beş gram, emziklilik döneminde ise on beş, yirmi gram fazla protein almalıdırlar.

Protein kaynakları
: Protein bütün hayvansal ve bitkisel besinlerde bulunur. Ancak besinler içerdekileri protein miktarı ve kalitesi bakımından farklıdırlar. En çok protein bulunan besinler, kuru baklagiller, soya fasulyesi, et, tavuk, balık, peynirler, tahıllar, süt, yumurtadır.

Protein ihtiyaçları ve Kaynakları
Protein ihtiyaçları ve Kaynakları

Taze sebze ve meyvelerin büyük bir kısmı su olduğundan protein miktarı azdır. Genellikle taze sebzeler %1-2, taze meyveler %0,5 – 1,0 protein içerirler. Burada sayılan besinlerin içerdikleri protein kalitesi aynı değildir. Genellikle hayvansal besinlerden sağlanan protein üstün, bitkisel besinlerden sağlanan protein ise düşük kalite olarak bilinmektedir. Proteinin kalitesi, vücudun bundan yararlanması ya da vücut proteinlerine çevrilme derecesini gösterir. Vücut proteinlerine kolay dönüşebilen, elzem amino asitleri yeterli ve dengeli olan, sindirim ve emilmelerinde kayba uğramayan proteinlerin kalitesi yüksektir. Yumurta proteini %100 vücut proteinine dönüşebilir. Bunun için iyi kaliteli, örnek protein olarak kabul edilir.

Et, süt ve süt ürünleri iyi kaliteli protein kaynaklarındandır. %75-80 oranında vücut proteinine çevrilebilir. Bitkisel proteinlerden vücudun yararlanma derecesi düşüktür. Vücutta kullanılmaları yeterli olmadığından bunlara düşük kalite protein denir. Protein yetersiz alınması sonucu büyüme yavaşlar ve zamanla durur. Çok uzun süre yeteri kadar protein alınmadığı zaman “kuvaşiorkor” hastalığı ortaya çıkar. Çocuk proteinle beraber kaloriden de yetersiz besleniyorsa “marasmus” hastalığı da görülebilir.

Bir önceki yazımız olan Obezite Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? başlıklı makalemizde obezite nedenleri nelerdir, obezite nedenleri sonuçları ve obezite nedenleri ve korunma yolları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM