Saadet AVŞAR
Saadet AVŞAR
savsar@vahsibati.net
Protein ve Kalorinin Malnütrisyona Etkileri
 • 0
 • 395
 • 07 Temmuz 2017 Cuma
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Protein ve Kalorinin Malnütrisyona Etkileri, Malnütrisyon çocukluk çağındaki ölümlerin başta gelen nedenidir. Malnütrisyon doğrudan doğruya ölüm sebebi olabildiği gibi vücut direncini azaltmak suretiyle özellikle enfeksiyon hastalıklarının ağır seyretmesine ve ölümle sonuçlanmasına yol açmaktadır.

Protein ve Kalorinin Malnütrisyona Etkileri

Yeterli ve dengeli beslenen çocuklarda enfeksiyonların ölümle sonuçlanması ender görülmesine karşın, malnütrisyonlu çocuklarda enfeksiyonlardan ölüme sık rastlanmaktadır. Bu bakımdan bebek ve çocuk ölüm oranları toplumun beslenme durumunun simgesi sayılmaktadır. Bugün gelişmiş ülkelerde bebek ölüm oranı bin sağ doğumda 10-20’yi geçmezken malnütrisyonun sık görüldüğü toplumlarda bin sağ doğumda 150-200’ü bulmaktadır. Nüfus Araştırma verileri, Türkiye’de bebek ölüm oranının ortalama bin sağ doğumda 153 olduğunu göstermektedir. Bu rakam iç, Doğu ve Güney Doğu bölgelerimizde ve köylerde yükselmekte kenteler ve batı bölgelerimizde düşmektedir.

Her doğan bebeğin anneye maliyetini daha önce gördük. Doğan çocuğun ölmesi annenin sağlığının bozulmasına, yaşam süresinin kısalmasına, sağlık harcamasının gereksiz yere artmasına yol açmaktadır.

2-Malnütrisyonun ekonomiye etkisi: ileri derecedeki malnütrisyonluların hastanelerde tedavisi gerekir. Hastanedeki her bir yatak ortalama 50.000 TL. Mal olmaktadır. Guatemala’da yapılan bir araştırmada her bir malnütrisyonlu çocuğun 90 günlük hastane tedavisinin 600 dolara mal olduğu bulunmuştur. Bir çocuktaki malnütrisyonu, önlemek için yapılması gereken harcama ise yıllık 7-10 dolar civarındadır.

Protein ve Kalorinin Malnütrisyona Etkileri
Protein ve Kalorinin Malnütrisyona Etkileri

Endüstrideki çalışanlar üzerinde yapılan araştırmalar, yeterli ve dengeli beslenen bireylerin yaşam süresince yetersiz ve dengesiz beslenenlerden beş misli fazla üretim yaptıklarını göstermektedir. Yeterli ve dengeli beslenme ile üretimde sağlanan artış beslenme harcamalarından çok daha yüksek olmaktadır. Bunlara malnütrisyondan dolayı fiziksel ve mental yönden sakat kalanların bakımı da eklenirse ekonomik kaybın ne kadar yüksek olduğu anlaşılabilir.

3-çocukluk çağı malnütrisyonun sonraki yıllardaki fiziksel gelişmeye etkisi: Laboratuvar hayvanları üzerinde yapılan araştırmalar, doğumdan sonra yetersiz ve dengesiz beslenen hayvanların normal büyüme standartlarına ulaşamadıklarını göstermektedir. Bu alanda insanlar üzerinde toplanan bilgiler hayvanlardaki kadar yeterli değildir. Bunun da nedeni malnütrisyonun çeşitli etmenlere dayalı olarak görülmesi, yalnız beslenme etmeninin araştırılmasındaki güçlüktür. Bu alanda yapılan bazı araştırmalar, aynı ırka mensup çocuklardan erken yaşlarda malnütrisyonlu olanların tedavi edilmedikleri takdirde daha sonraki yıllarda kendi toplumlarındaki malnütrisyonlu olmayan çocukların büyüme standartlarına ulaşamadıklarını işaretlemektedir.

Bu arada kardeş ve yakın akraba çocukları üzerinde yapılan bir araştırmada ağır akut malnütrisyondan dolayı hastanede dikkatli tedavi görenlerin görmeyenlerden daha iyi gelişme gösterdikleri saptanmıştır. Bu araştırıcılara göre hafif kronik malnütrisyonlu çocuklar tedavi görmediklerinden normal büyüme standardına ulaşamamaktadır. Bunun yanında ağır akut malnütrisyonlular uygun bir tedavi ile normal büyüme düzeyine çıkabilmektedir. Bu da kronik malnütrisyonun, hafif bile olsa fiziksel büyüme ve gelişmeyi olumsuz yönden etkilediğini göstermektedir.

4-çocukluk çağı malnütrisyonun nedeni gelişmeye etkisi: Laboratuvar hayvanları ve bebekler üzerinde yapılan araştırmalar erken yaşlardaki malnütrisyonun biyokimyasal olgunlaşma örüntüsünü olumsuz yönden etkilediği göstermektedir. Dünyanın birçok yerinde yapılan araştırmaların sonuçları, süt çocuğunda görülen ağır malnütrisyonun mental gelişme geriliğine yol açtığını işaretlemektedir. Araştırma verilerine göre eğer malnütrisyon ilk aylarda görülür ve uzunca süre (dört aydan fazla) sürer ise ağır mental geriliğe yol açmakta ve tedavi ile iyileşme mümkün olamamaktadır. Bazı araştırıcılar, erken yaşlardaki hafif malnütrisyonun bile zekâ gelişimini olumsuz yönden etkilediğini ileri sürmektedirler.

Protein ve Kalorinin Malnütrisyona Etkileri
Protein ve Kalorinin Malnütrisyona Etkileri

Erken yaşlardaki malnütrisyonun öğrenme üzerinde etkileri çeşitli araştırıcılar tarafından incelenmiştir. Bu alandaki araştırma verileri, çocukluğunda ağır malnütrisyon geçiren çocukların görme yeteneklerinin malnütrisyonlu olmayan benzerlerinden daha düşük olduğunu dolayısı ile okuma ve yazmayı öğrenmede geri kaldıklarını işaretlemektedir. Bunun nedeninin de beyin korteksinden görme ile gelen bilgilerle görme duygusunu belirleyen hareketlerdeki dengesizlikten ileri geldiği sanılmaktadır. Yani, esas gerilik merkezi sinis sistemindedir. Görme ile ilgili motor kontrolündeki bozukluk öğrenmeyi güçleştirmektedir. Malnütrisyonlu çocukların geometrik şekilleri ayırt etmede de geri olduklarını işaretleyen araştırma verileri de vardır. Bu araştırmalar malnütrisyonluların öğrenme için gerekli temel mekanizmayı belirleyen testler kadar, zekâ testlerinde de benzerlerinden aşağı olduklarını işaretlemektedir. Beyrut’ta yapılan bir araştırmada uygun bir tedavi ile iyileştirilen çocukların mental gelişme testinde bu çocukların en başarısız oldukları yön işitme ve konuşmada görülmüştür. Ayrıca iyileşme sırasında yapılan çeşitli mental uyarıların mental gelişmeye yardımı olduğu saptanmıştır.

Bütün bu çalışmalar, mental gelişmenin, beslenme ile birlikte sosyal-ekonomik ve kültürel etmenlerin etkisinden olduğu göstermektedir. Yetersiz ve dengesiz beslenen ve düşük sosyal- kültürel düzeyde yaşayan çocukların zekâ gelişimi, yeterli ve dengeli beslenen ve sosyal-kültürel düzeyi yüksek olanlardan daha geride kalmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Prostat Kanseri Tedavi Yolları başlıklı makalemizde Prostat Kanseri, prostat kanseri nasıl tedavi edilir ve prostat kanseri tedavi seçenekleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM