Saadet AVŞAR
Saadet AVŞAR
savsar@vahsibati.net
Ramazanda Ağız Kokusu Nasıl Önlenir?
 • 0
 • 339
 • 27 Haziran 2017 Salı
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Ramazanda Ağız Kokusu Nasıl Önlenir? Ramazanda her insanın korkulu rüyası ağız kokusudur. Özellikle kalabalık ortamlarda ve iletişim gerektiren işlerde çalışan insanlar, ağız kokusu ile mücadele etmek için çeşitli arayışlara girmektedir. Ramazanda, ağız kokusunun başlıca nedeni uzun süre aç kalmaktır. Bunun yanı sıra; rutin yemek yeme düzeninin bozulması da ağız kokusuna neden olmaktadır. Ama unutulmaması gereken nokta; ramazanda tercih edilen besinlerin de ağız kokusu üzerinde belirleyici olduğudur.

Ramazanda Ağız Kokusu Nasıl Önlenir?

Ağız kokusu ile başa çıkmak için iftar ve sahurda tüketilen yemeklere dikkat edilmesidir. Ayrıca iftarla sahur arasında tüketilen gıdalar da önemlidir. Ağız kokusunun önlenmesi için sağlıklı besinlerin tüketilmesi gerekmektedir. Ağız kokusunu önlemek için ağız sağlığına dikkat edilmelidir. Dolayısıyla ağız ve diş sağlığını olumsuz etkileyen besinler de ağız kokusuna neden olmaktadır.

Sağlıklı Besinler Tüketin!

Ağız kokusunu önlemenin birinci kuralı sağlıklı besinlerin tüketilmesidir. Özellikle işlenmiş gıdalardan uzak durulması gerekmektedir. Yağlı, şekerli ve baharatlı gıdalar ağız kokusunun başlıca nedenidir. Bunun yanı sıra taze nane ve maydanozun iftar ve sahurda sıklıkla tüketilmesi faydalı olmaktadır. Kafein içeren içecekler de su kaybına neden olacağından, ağız kuruluğu yapar ve sonuç olarak ağız kokusu ortaya çıkar. Sahurda lif bakımından zengin gıdalar tüketilmelidir. Kek, bisküvi ve çikolata benzeri gıdalardan uzak durulmalıdır.

Asıl önemli olan nokta ise ağız bakımıdır. Ramazan ayında ağız bakımına ayrı bir önem gösterilmelidir. Çürük dişler, diş taşları ağız kokusuna neden olmaktadır. Bu nedenle ramazan ayından önce diş hekimine başvurarak ağız bakımı yaptırılmalıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Diş Kanaması Nedenleri Nelerdir? başlıklı makalemizde diş eti kanamalarının nedenleri nelerdir, diş eti kanaması nedenleri nelerdir ve diş kanaması hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM