Saadet AVŞAR
Saadet AVŞAR
savsar@vahsibati.net
Ramazanda Kabızlığı Önlemek için Ne Yapılmalı
 • 0
 • 420
 • 22 Haziran 2017 Perşembe
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Ramazanda Kabızlığı Önlemek için Ne Yapılmalı Ramazan ayında insanların beslenme düzeni komple değişmektedir. Genel olarak, yeme alışkanlığı fazla olan bir toplum yapısına sahibiz. Bu nedenle ramazan ayında vücudumuz ve sindirim sistemimiz büyük bir değişime uğramaktadır. İki öğün arasının ortalama 14 saate çıkması ya da iftardan sahura kadar aralıklı olarak birşeyler atıştırmak dengemizi bozabilir. En sık rastlanan sorunların başında kabızlık gelmektedir.

Ramazanda Kabızlığı Önlemek için Ne Yapılmalı

Ramazan ayında kabızlıktan korunmak için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. b bazı yöntemlere başvurmak yararlı olacaktır. Ramazan ayı başlamadan önce basında sağlık konusunda çok fazla haber yeralır. Özellikle uzmanlar sık sık uyarılarda bulunmaktadır. Uzmanların uyarılarına mümkün olduğunca kulak vermek gerekmektedir. İftarda tatlılara yüklenmek yerine, oruç açıldıktan iki saat sonra meyve tüketilmesi bağırsakları rahatlatmaktadır.

Ramazanda Kabızlığı Önlemek için Ne Yapılmalı
Ramazanda Kabızlığı Önlemek için Ne Yapılmalı

Evde Alınacak Önlemler

Ramazan ayında kabızlık sorunu yaşamamak için bol bol su tüketilmesi gerekmektedir. Suyu bir anda değil, aralıklarla tüketmek daha sağlıklıdır. Özelikle ayran ve meyve, sebze tüketimine ağırlık verilmelidir. Kola benzeri gazlı içeceklerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

İftar vakti bedene aşırı yükleme yapmak yerine, ilk olarak çorba ile midenin yumuşatılması önemlidir. Çorba içildikten sonra 10 dakika beklemek daha sağlıklı olacaktır. Uzun süre aç kaldıktan sonra biranda yemek yemek kabızlığa neden olur. Bu nedenle vücudu yormadan yavaş yavaş, küçük lokmalar halinde tüketim yapılmalıdır. Sindirim sistemini rahatlatmak için iftarın ardından kısa yürüyüşler veya evde birkaç basit egzersiz yapılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Çizgi Filmlerin Zararları Nelerdir? başlıklı makalemizde Çizgi Filmlerin Çocuklara Verdiği Zararlar, çizgi filmlerin yararları ve zararları nelerdir ve çizgi filmlerin zararları nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM