Tuğba DALKILIÇ
Tuğba DALKILIÇ
tdalkilic@vahsibati.net
Renkler ve Kişiliğiniz
 • 0
 • 603
 • 07 Temmuz 2017 Cuma
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Renkler ve Kişiliğiniz? Beyaz, Mavi, Sarı ya da turuncu? Acaba hangi renk sizi yansıtıyor hiç merak ettiniz mi? Doğanın bir dili olduğu gibi renkler de bir anlam ifade ediyor. Hangi renk sizi daha iyi yansıtıyor? Renkler insan davranışları ve psikolojisi üzerinde etkilere sahiptir. Mutlaka sizi yansıtan bir renk bulunmaktadır. Peki, bu rengi keşfetmeye ne dersiniz?

Renkler ve Kişiliğiniz

Pek çok kadın kırmızı rengi çok sever. Kırmızı rengin tutkuyu, öfkeyi, delice sevmeyi akla getirdiği bilinmektedir. Ya da bu renge hep bu şekilde alıştığımız için bize feminen bir renk olarak çağrışım yapar. Kırmızı ve tonları ile etkileyemeyeceğimiz erkek yok diye düşündüğümüz bile olur.

Renkler ve Kişiliğiniz
Renkler ve Kişiliğiniz

İnsan değişen ruh hali içerisinde farklı renkleri tercih etmeye meyillidir. İnsan psikolojisi üzerinde etki yapan hava durumu bile renk tercihimizi etkilemektedir. Yaz ayları gelip çattığında açık renkli kıyafetleri tercih ederiz. Sıcak günler, yeşil doğa bize enerjik bir yapı kazandırır ve açık renkli kıyafetlerle biz de yaz günlerini ahengine ortak oluruz. Kış ayları geldiğinde erken kararan hava, soğuk günler, kapalı gökyüzü yüzünden daha durgun bir hal alırız. Bunun neticesinde koyu renkli kıyafetleri seçmeye eğilim gösteririz. Ayrıca gece davetlerinde ve partilerinde koyu rengi daha çok tercih ederiz.

Psikoloji üzerinde etkisi olduğu bilinen renkler, alternatif tıpta da tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Mavi gökyüzü nasıl insana huzur veriyorsa, hastalara da mavi renk öneriliyor. Doğanın yemyeşil olması insana nasıl canlılık katıyorsa hastalar üzerinde de canlandırıcı etki yapıyor. Bembeyaz bir doğa nasıl ferahlatıyorsa hastalar üzerinde de ferahlatıcı etki yapıyor. Kırmızı güç veriyor.

Enerjik renklerden turuncu ve sarı bizlere güç verip hayata bağlıyor. Peki, siz kıyafet seçiminizde ve aksesuar seçiminizde en çok hangi rengi tercih ediyorsunuz? Eşyalarınız, eviniz, arabanız, mobilyalarınız hangi renkte? Genellikle hangi renge sahip mekânları tercih ediyor, hangi rene sahip ambalajlı ürünleri tercih ediyorsunuz? Bu soruların cevabını biliyorsunuz. Bu sorular ışığında vereceğiniz cevaplar sizin ruh halinizi ve kişiliğinizi yansıtıyor.

Cesaretli ve bağımsız yapıya sahip olan kişiler genellikle mavi ve tonlarını tercih ediyor. Sonsuzluğun en belirgin rengi mavi rengi tercih eden kişiler özgürlüğüne çok düşkün olurlar.

Renkler ve Kişiliğiniz
Renkler ve Kişiliğiniz

Her yönüyle huzurun simgesi olan yeşile  yönelen kişiler genellikle huzur ve sakinliği seven kişilerdir. Sarı  ve tonlarını tercih eden insanlar hareketli ve dinamik bir yapıya sahiptirler. Kıpır kıpır ele avuca sığmayan kişilerin rengidir sarı. Gri, beyaz ile siyahın karışımı. Bu rengi tercih eden kişiler siyahla beyazın dengesini yansıtırlar. Asil ve lüks düşkünü kimselerin tercihi mor ve lila rengidir.

Lacivert renge yönelen insanlar yardım sever, etrafına karşılıksız yardımcı olan, otoriter, karakteri sağlam kişilerdir.

Yumuşak renk olan pembe uyumlu ve kibar karakterin yansımasıdır. Neşeli ve rahatı seven insanlar genellikle pembe ve tonlarını tercih eder. Öz güveni yüksek olan kadın erkek herkesin seçimi pembe olabilir. Beyaz renk temizliğin sembolüdür. İstikrarlı kimseler de genellikle beyaz rengi tercih ederler. Matem ve tutkuyu simgeleyen siyah renktir. Gücün en büyük simgeleyicisi de siyah renktir.

Dışa dönük, insanlarla içli dışlı olmayı seven kişilerin rengi kırmızı ve turuncudur. Kırmızı aynı zamanda ateş rengi olduğu için tutkulu karakterin göstergesidir. Doğanın temel iki rengi olan kahverengi ve yeşil renge merak duyanlar doğalın ve doğanın peşinde olanlardır.

Herkesin rengi farklıdır. Peki, sizin renginiz hangisi?

 

Bir önceki yazımız olan Rahatlatan Masaj Önerileri başlıklı makalemizde masaj önerileri, masaj yağı önerileri ve Rahatlatan Masaj Önerileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM