Hilal ÖMER
Hilal ÖMER
homer@vahsibati.net
Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?
 • 0
 • 265
 • 07 Temmuz 2017 Cuma
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır? Düz, dalgalı, kıvırcık… Kadınların en özel seçimleri saçları için yapılan seçimlerdir ve kadınlar vakit harcama konusunda alış verişten sonra bu konuda çok hassas davranırlar. Sağlıklı saçlara sahip olmak düzenli saç bakımından geçiyor ancak bu işlem biraz daha profesyonel olarak yapılırsa daha canlı saçlara sahip olabilirsiniz.

Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır
Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır

Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Saç bakımında klasik bakım kürleri ya da sabun ile yapılan temizlik geride kaldı… Piyasada yer alan birçok marka kadınların ilgisini çekebilmek için farklı ürünler ile karşımıza çıkıyor ancak bu aşamada seçim yapmak için ilk olarak saç yapınızı belirlemeniz gerekiyor. Saç bakımı hafife alınmamalı bu yüzden gerekli olan tüm testler profesyonel isimler tarafından yapılmalıdır. Uzman bir isimler hareket ederseniz saçlarınızın neye ihtiyacı olduğunu ve sizlere hangi ürünlerin çok daha faydalı olduğunu öğrenebilirsiniz.

Yalnızca saçlar için değil, tüm vücut için yapılacak bakımda düzen çok önemlidir, bu yüzden kısa süre sonra sonuç alamasanız bile bakım işlemlerine devam etmeniz gereklidir. Saç bakımı testler sonrasında uygun ürünlerle yapılmalıdır ve çevresel faktörlerden olabildiğince uzak durulmalıdır. Sigara dumanı, toz, kir, yoğun çalışma hayatı saçlarınızı yıpratabilecek etkenler arasında yer alıyor. Şehir hayatının stresi ile birlikte bakım konusunda da zayıf kalan kadınlar bir süre sonra saçların daha cansız bir hale geldiğini görüyorlar. Saç bakımı ideal olarak sabah ve akşamüzeri erken saatlerde yapılmalıdır çünkü hem vücudun hem de saçların en cansız olduğu vakitler bu vakitlerdir. Profesyonel bir temizlikten sonra bakım ürünleri masaj şeklinde saçlara uygulanmalıdır ve yine en baştaki gibi güzel bir temizlikle son vermelisiniz.

Sağlıklı Saçlara Sahip Olmanın Püf Noktaları

Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır
Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır
 • Saçlarınızın en çok ihtiyacı olan şey nemdir ve bu vücudunuz için de geçerlidir. Nem dengesi en iyi şekilde ayarlandığı sürece daha canlı ve parlak görünümlü saçlara sahip olabilirsiniz. Saçlarınızı sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez yıkamanız daha sağlıklı saçların kapılarını aralamanıza yardımcı olacaktır. Saçlarınıza nemli iken şekil vermek sağlıklı saçlar için önerilen uzman tavsiyeleri arasında yer alıyor, bunun yanı sıra nemli saçları taramak ve bunu düzenli olarak yapmak da etkili bir yöntemdir.
 • Fön, maşa ve düzleştirme gibi işlemler saçlarınızı bir süre sonra yıpratacak ve saçlarınızın kırılmasına neden olacaktır, eğer çok ihtiyacınız varsa bu işlemleri kuru saçlara uygulamanız tavsiye edilir bu sayede zararı daha aza indirgeyebilirsiniz.
 • Gereksiz ve saç yapınıza uygun olmayan bakım ürünlerinden uzak durmalısınız ve bakım ürünleri konusunda tercih yapmadan önce saç yapınızın en iyi şekilde belirlenmesi için sağlık kurumlarını tercih etmelisiniz.
 • Kimyasal maddelerden saçlarınızı uzak tutmalısınız bu yüzden kozmetik ürünler yerine daha sağlıklı ve doğal içeriklere sahip dermokozmetik ürünler tercihiniz olabilir.
 • Saç boyası seçimlerinizde daha doğal ürünlerden faydalanmalısınız ve sürekli olarak saçlarınızın rengi ile oynamamalısınız. Boyaların birçoğu içerik olarak zararlıdır ve bu saçlarınızın yıpranmasına neden olacaktır, mümkün olduğunca daha az boya değişimi yapmanız tavsiye edilir.
 • Maşa seçimleriniz çok sık olmamalıdır, eğer çok fazla ihtiyaç duyuyorsanız daha sağlıklı saçlar için klasik yöntem olan bigudiyi tercih etmeniz daha uygun olacaktır.
 • Düzenli olarak saçlarınızı yıkamanız gerekiyor ancak bu yıkama işleminde sabun kullanımı konusunda dikkatli olmalısınız çünkü sabunlar da artık kimyasala madde içeriyor ve bu yüzden saçlarınız için uygun daha doğal içeriklere sahip sabunlar, temizlik ve bakım konusunda saçlarınız için çok daha faydalı olacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Kıvırcık Saçlar için Saç Bakımı başlıklı makalemizde kıvırcık saçlar için saç bakım kremi, kıvırcık saçlar için saç bakım önerileri ve kıvırcık saçlar için saç bakım yağı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM