Hilal ÖMER
Hilal ÖMER
homer@vahsibati.net
Saç Dökülmesi Probleminin Belirtileri
 • 0
 • 685
 • 22 Haziran 2017 Perşembe
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Saç Dökülmesi Probleminin Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir? Günümüzde en fazla maruz kalınan sorunlardan biri de saç dökülmesi sorunudur. Çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelebilen saç dökülmesi sorunu geçmiş dönemlere göre günümüzde çok daha yoğun olarak meydana gelebilmektedir. Daha çok erkeklerde meydana gelebilen saç dökülmesi sorunu beraberinde bireylerin özgüven duygusunda ciddi anlamda azalmaya neden olabildiği gibi aynı zamanda günlük iş ve sosyal aktivitelerde gerekli başarıyı yakalayamamasına yol açabilmektedir. Dolaysıyla genel sağlık açısından çok önemli bir sorun olarak görülmeyen saç dökülmesi sorunu bireylerin genel psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Saç Dökülmesi Probleminin Belirtileri

Bazı belirtiler şeklinde ortaya çıkabilen saç dökülmesi sorunu nadiren de olsa bazı hastalıkların habercisi de olabilmektedir. Bu nedenle uzmanlar saç dökülmesi sorununun hafife alınmaması gerektiğini ve belirtilerinin görülmesi durumunda hemen hastalığa bağlı olarak oluşup oluşmadığının kesin tespiti açısından bireylerin ilgili doktora başvurması gerektiğinin altını çizmektedirler. Peki saç dökülmesi probleminin belirtileri ve nedenleri nelerdir dilerseniz bu makalemizde günümüzün en fazla merak edilen bu konumuz hakkında uzmanlardan derlediğimiz genel bilgiler doğrultusunda sizlere hemen bilgiler sunalım. İlk olarak saçın genel döngüsü hakkında bilgiler sunalım.

Saç Dökülmesi Probleminin Belirtileri
Saç Dökülmesi Probleminin Belirtileri

Saçın Oluşum Döngüsü Nasıldır?

Uzmanlar vücudumuzda yer alan birçok organlarda olduğu gibi saçın da bazı evrelerden geçerek belirli bir zaman sonrasında tekrar yenilenebildiğini belirtmektedirler. Uzmanlar her saç telinin ortalama olarak 4 ila 6 yıl arası bir uzama sürecinden geçebildiğini sonrasında kökünün kuruyarak durabildiği ve bu durumun sonucunda ise üretimini durdurabildiğini ve sonrasında ise yaklaşık olarak 120 günlük bir dinlenme evresinden geçtiğini ve sonrasında ise tekrar harekete geçerek tekrar saç üretimine başladığını belirtmektedirler. Dolaysıyla saç oluşum döngüsü tüm bu evrelerden geçerek tekrar oluşmaktadır.

Saç Dökülmesi Probleminin Belirtileri Nelerdir?

Saç oluşum döngüsü hakkında sizlere bilgiler sunduktan sonra şimdi de saç dökülmesi probleminin belirtilerinin neler olduğu hakkında sizlere bilgiler sunalım. Uzmanlar günlük olarak 50-60 tel saç dökülmesinin normal bir durum olduğunu ve bu durum karşısında bireylerin kesinlikle paniğe kapılmaması gerektiğinin altını çizmektedirler. Çünkü günlük olarak ortalama 50 ila 60 saç telinin dökülmesi beraberinde saç oluşum döngüsünün normal bir durumu olarak kabul görmektedir. Saç dökülmesi sorununun belirtileri ise şunlardır;

Saçların taranması durumunda günlük olarak en az 100-150 saç telinin dökülmesi
Sabah yataktan uyanıldığında yastık üzerinde en az 100-150 saç telinin bulunması durumunda saç dökülmesi probleminden söz edilebilmektedir.

Saç Dökülmesi Probleminin Belirtileri
Saç Dökülmesi Probleminin Belirtileri

Saç Dökülmesi Probleminin Nedenleri Nelerdir?

Saç dökülmesi probleminin birçok nedenleri bulunmaktadır. Bu nedenler çevresel faktörlere bağlı olabildiği gibi hormonal faktörlere de bağlı olabilmektedir. Saç dökülmesi probleminin nedenleri ise şunlardır.

 1. Kullanılan kalitesiz saç temizlik ürünleri (özellikle içeriğinde bilinmeyen kimyasal maddeler yer alan saç şampuanları)
 2. Genetik yapı
 3. Kronik stres
 4. Kanser hastalıkları
 5. Uzun süreli olarak kemoterapi ve radyoterapi tedavisi görülmesi
 6. Yaş faktörü
 7. Çevresel faktörler örneğin kirli hava
 8. Saçlar sağlığının korunamaması
 9. Yetersiz beslenme
 10. Vitaminsizlik
 11. Psikolojik takıntılar
 12. Depresyon
 13. Uzun süreli olarak sigara ve alkol kullanılması
 14. Travmalar
 15. Tüberküloz hastalığı
 16. Kalitesiz yaşam tarzı
 17. Kimyasal maddelerin yer aldığı ortamlarda uzun süreli olarak çalışılması
 18. Seboreik dermatit hastalığı
 19. Kepeklenme ve kabuklanma
 20. Gebelik döneminden geçilmesi
 21. Mantarlar gibi faktörler saç dökülmesi probleminin en önemli nedenleridir.

Saç dökülmesi sorununun nedenleri hakkında da sizlere bilgiler sunduktan sonra saç dökülmesi probleminin belirtileri ve nedenleri nelerdir hakkındaki makalemizi burada tamamlamaktayız. Sizler de saç dökülmesi problemi yaşayanlardan iseniz hemen doktora başvurmalısınız. Sağlıklı günler dileriz.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir. Saç sorunlarınız için doktorunuza başvurunuz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM